Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-11-02 22:06:49
Autor zdjęcia/źródło: @ mat. promocyjne
To zmora każdego niemowlaka i każdego rodzica niemowlaka. Zwykle rozpoczyna się około 6 miesiąca życia, jednak jest to proces indywidualny każdego malucha. Dziecko staje się płaczliwe, marudne, niechętnie przyjmuje pokarmy, nadmiernie się ślini, wkłada do buzi różne przedmioty
i ma kłopoty z zasypianiem. Choć ząbkowanie jest procesem zupełnie naturalnym i fizjologicznym, przysparza bólu i spędza sen z powiek. Problem pojawia się przy wyborze odpowiednich preparatów na ząbkowanie.
Wybór jest duży jednak, niektóre z produktów dostępnych na polskim rynku zawierają w sobie substancje znieczulające takie jak lidokaina i benzokaina. Krótkotrwałe działanie tego rodzaju leków (15-30 min) stwarza możliwość łatwego przedawkowania i możliwość wystąpienia poważnych działań niepożądanych. Mogą one powodować reakcje alergiczne czy znieczulić tylną ścianę gardła powodując zniesienie odruchu gardłowego.i. Alternatywą może być preparat, który nie zawiera substancji znieczulających miejscowo np. Anaftin Baby Żel na ząbkowanie. To bioadhezyjny żel doustny. Szybko tworzy stabilną warstwę ochronną na dziąsłach. Jego naturalne składniki łagodzą dyskomfort oraz zmniejszają zaczerwienienie dziąsła. Żel sprzedawany jest w specjalnym opakowaniu z aplikatorem umożliwiających masowanie obolałych dziąseł. Rodzice ząbkującego niemowlaka powinni zaopatrzyć się także w specjalne gryzaczki wypełnione płynem.
Charakterystycznymi objawami kolki niemowlęcej są napadowy niepokój i długotrwały płacz. Najczęściej rodzice obserwują wspomniane symptomy w godzinach wieczornych. Do tej pory nie udało ustalić się jednej konkretnej przyczyny powstawania kolki u niemowląt. Są hipotezy sugerujące że chodzi o niedojrzałość przewodu pokarmowego, nieprawidłową technikę karmienia lub nadmierne wytwarzanie gazów w przewodzie pokarmowym niemowlęcia. Część naukowców twierdzi, że dolegliwości mogą być spowodowane nietolerancją mleka. Inni wskazują na nieprawidłowy kontakt emocjonalny dziecka i rodziców bądź opiekunów. Nie ma niestety leku, który może kolkę niemowlęcą wyleczyć. W łagodzeniu objawów stosuje się najczęściej ziołowe herbatki, probiotyki oraz preparaty redukujące ilość gazów w jelitach.
Zaburzone poczucie bezpieczeństwa u małego dziecka może być przyczyną zmiany jego zachowania i wyraźnego niepokoju. Duża ilość bodźców w postaci nowych twarzy, nowego środowiska, zapachów i dźwięków może powodować u niemowlęcia reakcję stresową, wyrażoną marudnym zachowaniem. Ukojenie nerwów może przynieść bliski kontakt z mamą lub z tatą. Głos najbliższej osoby, jej dotyk i zapach kojarzy się dziecku
z bezpieczeństwem.
Częstą przyczyną zmiany zachowania jest oczywiście infekcja np. przeziębienie. Wówczas jednak nie trudno zauważyć że zmienionemu zachowaniu towarzyszy zatkany nosek lub podwyższenie temperatury ciała. Dziecko staje się marudne gdy ma zaparcie. Kolejnym powodem złego nastroju może być odparzona skóra. Warto także wspomnieć o tym, że niemowlę manifestuje swoje niezadowolenie gdy jest mu za ciepło, za zimno lub niewygodnie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.