Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-11-27 09:04:46
Autor zdjęcia/źródło: https://stock.adobe.com/
Dieta wysokotłuszczowa polega na zwiększeniu podaży tłuszczu, zmniejszeniu podaży węglowodanów i spożywaniu białka na poziomie wyznaczonym przez normy. Najpopularniejszym rodzajem diety wysokotłuszczowej jest dieta ketogeniczna (https://www.maczfit.pl/blog/dieta-ketogeniczna-zasady-i-przeciwwskazania-na-czym-polega-dieta-keto/).
Wysoka podaż tłuszczów (na poziomie 70-90% energii z diety) i niskie spożycie węglowodanów (około 5% energii z diety) wprowadza organizm w stan ketozy. W stanie ketozy głównym źródłem energii dla organizmu stają się ciała ketonowe (produkty przemian tłuszczów), a nie glukoza (produkt metabolizmu węglowodanów).
Zastosowanie odpowiednich restrykcji kalorycznych przy jednoczesnym zwiększeniu aktywności fizycznej może doprowadzić do redukcji tkanki tłuszczowej i tym samym zmniejszenia masy ciała. Dużą zaletą diety keto jest syty i smaczny jadłospis. Poza tym niższa podaż węglowodanów korzystnie wpływa na uregulowanie poziomu glikemii.
Z diety ketogenicznej muszą jednak zrezygnować pacjenci z chorobami układu krążenia, wrodzonymi zaburzeniami metabolicznymi oraz chorobami nerek, wątroby i trzustki.
W diecie wysokobiałkowej następuje ograniczenie węglowodanów i tłuszczów na rzecz dużej ilości białka. W niektórych dietach wysokobiałkowych udział białka dochodzi nawet do 40% energii z diety. Dieta wysokobiałkowa występuje pod kilkoma postaciami, a najpopularniejsze z nich to obecnie: dieta Dukana i jej najnowsza modyfikacja, czyli dieta OXY.
W efekcie wysokiej podaży białka podnosi się termogeneza poposiłkowa i wzrasta całkowita przemiana materii, co wpływa na zwiększenie spalania kalorii ogółem. Jednak dieta wysokobiałkowa, stosowana przez długi czas, może prowadzić do obciążenia nerek, przewlekłych zaparć i licznych niedoborów pokarmowych.
Przeciwwskazaniami do diety wysokobiałkowej są głównie: kamica nerkowa, kamica pęcherzyka żółciowego, dna moczanowa oraz inne choroby nerek i wątroby.
Zarówno dieta wysokobiałkowa, jak i jadłospis wysokotłuszczowy zaburzają rekomendowane proporcje podstawowych składników odżywczych. Oba sposoby żywienia ukierunkowane są na odchudzanie, jednak trzeba pamiętać, że redukcja masy ciała to głównie wynik zastosowanych restrykcji kalorycznych.
Stosowanie każdej diety odchudzającej należy wcześniej skonsultować z lekarzem i/lub dietetykiem. Źle zbilansowany jadłospis nie tylko nie przyniesie efektów, ale również może negatywnie odbić się na funkcjonowaniu całego organizmu.
Dieta wysokobiałkowa, stosowana przez długi czas, nie tylko obciąża nerki i wątrobę, ale również skutkuje ciągłym zmęczeniem. Organizm nie ma skąd czerpać energii. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem wydaje się dieta ketogeniczna - pod warunkiem braku przeciwwskazań do jej stosowania i odpowiedniego zbilansowania jadłospisu.
Pamiętaj, że żadna z wyżej wymienionych diet nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.