Opublikowany przez: monika.g 2017-07-11 15:30:04
Autor zdjęcia/źródło: Depilacja w ciąży @ yanalya/Freepik
Każda kobieta dba o siebie, chce wyglądać i czuć się pięknie, a codzienne zabiegi kosmetyczne mają jej w tym pomagać. Jednak stan błogosławiony niesie ze sobą wiele zmian, które znacząco wpływają zarówno na wygląd, jak i rodzaj pielęgnacji. Skóra w ciąży staje się wrażliwsza, łatwiej ulega podrażnieniu, może pojawić się także alergia, której do tej pory nigdy nie miałaś. Dodatkowo rosnący brzuszek coraz bardziej przeszkadza w dotarciu do wszystkich zakamarków ciała, o które chciałabyś zadbać. Również przed samym porodem lepiej jest samej wcześniej zadbać o depilację okolic intymnych w komfortowych warunkach, niż pozostawić wykonanie tego zabiegu pielęgniarce czy położnej już na sali porodowej. Z tych powodów depilacja w ciąży wymaga zastosowania innego rodzaju preparatów i metod niż te, które stosowałaś do tej pory. Na szczęście nie jesteś skazana wyłącznie na golenie maszynką.
W czasie ciąży nie tylko brzuszek rośnie bardzo szybko. Również owłosienie staje się mocniejsze i bujniejsze niż do tej pory. Włoski są grubsze i ciemniejsze za sprawą hormonów, które powodują lepsze ukrwienie skóry. Dzięki temu do cebulek włosowych dociera więcej składników odżywczych i tlenu, co ułatwia im szybszy wzrost. W odniesieniu do włosów na głowie taki stan bardzo cieszy, bo włosy stają się zdrowe, lśniące i mocne bez konieczności dodatkowej pielęgnacji. Jednak owłosienie całego ciała podlega tym zmianom i pojawienie się mocniejszych i grubszych włosów na nogach czy w okolicach intymnych już nie cieszy tak bardzo jak bujna fryzura na głowie.
Dodatkowo lepsze ukrwienie skóry powoduje silniejsze odczuwanie bólu i większy dyskomfort przy inwazyjnych metodach depilacji. Natomiast wrażliwsza skóra inaczej reaguje na nawet znane i stosowane do tej pory kosmetyki. Dlatego unikaj poniższych metod depilacji.
Depilator elektryczny – ze względu na to, że mechanicznie wyrywa on włoski razem z cebulkami może to uszkadzać mieszki włosowe powodując rozrywanie naczyń krwionośnych. Będzie to skutkowało nie tylko bólem, ale także pękaniem naczynek, które tworzą nieestetyczne pajączki na skórze. Dodatkowo w czasie takiego zabiegu podwyższa się poziom stresu, w organizmie wydzielany jest kortyzol, który przenika do płodu powodując również u niego zdenerwowanie i niepokój.
Depilacja woskiem – tak jak depilacja depilatorem elektrycznym polega ona na usuwaniu włosków z cebulkami, wyrywając je z mieszków włosowych. Jest tak samo inwazyjną i niepolecaną w ciąży depilacją jak golenie depilatorem. Dodatkowo podczas jej wykonywania dochodzi do podrażnienia skóry, ponieważ rozgrzany wosk przykleja się nie tylko do włosów, ale też do skóry. Zrywanie plastra powoduje uszkodzenie naskórka oraz naczyń krwionośnych, co przyczynia się do powstawania „pajączków”.
Kremy do depilacji – kremy czy pianki do depilacji zawierają w swoim składzie substancje chemiczne, które mogą podrażniać skórę lub wywoływać reakcje alergiczne. Ich działanie polega na rozpuszczaniu włosa. Mają one dość intensywny zapach, który wzmaga się w czasie oddziaływania kremu na strukturę włosa. Zapach ten może być dla Ciebie bardzo nieprzyjemny i powodować niemiłe doznania, lepiej więc unikać tej formy depilacji. Możesz ją natomiast stosować jeśli jesteś akurat do niej przyzwyczajona i wiesz, że nie działa ona na Twoją skórę drażniąco.
Golenie maszynką – jest to najbezpieczniejsza i najmniej inwazyjna metoda depilacji. Poza tym jest również tania i możesz bez problemu wykonać ją w domowym zaciszu. Ma tylko jedną wadę - włoski dość szybko odrastają, bo już po 3-4 dniach musisz golić je znowu. Jednak nie powoduje ona uszkodzeń skóry ani nie jest niebezpieczna dla dziecka. Pamiętaj, aby zawsze do takiej depilacji użyć pianki lub kremu do golenia, który zmiękczy włoski i pozwoli na ich łatwiejsze usunięcie. Gol się zawsze „pod włos”i uważaj na to, żeby się nie skaleczyć. Jeśli się zadraśniesz od razu zdezynfekuj ranę spirytusem lub wodą utlenioną. Po goleniu i wysuszeniu skóry wsmaruj w nią delikatny balsam nawilżający, który zmiękczy i zregeneruje skórę.
Jeśli z powodu dużego brzuszka masz problem z dotarciem w niektóre okolice twojego ciała poproś partnera lub koleżankę czy siostrę, żeby Ci w tym pomogli. Nogi najłatwiej będzie ogolić na siedząco, ponieważ w pozycji stojącej możesz stracić równowagę i się przewrócić.
Pasta cukrowa – jest to metoda podobna do depilacji woskiem z tym, że łagodniejsza i działająca zdecydowanie mniej drażniąco na skórę. Pasta cukrowa zawiera bowiem tylko naturalne składniki, a są nimi w głównej mierze cukier, sok z cytryny i wyciągi ziołowe. W przeciwieństwie do wosku nie musi ona być podgrzewana do wysokiej temperatury, nie przykleja się również do ciała aż tak mocno jak wosk. Taka depilacja jest także długotrwała, usuwa włosy wraz z cebulkami, a efekt utrzymuje się nawet do miesiąca.
W ciąży nie stosuj depilacji laserowej oraz takiej z użyciem ultradźwięków czy fal elektrycznych. Wpływ tych metod na ciążę nie jest dokładnie zbadany lepiej jest więc nie ryzykować. Szczególnie niewskazane jest stosowanie depilacji używającej prądu (tzw. elektrolizy – trwałej epilacji wykonywanej w specjalistycznych salonach), ponieważ może to doprowadzić nawet do poronienia. Płód znajduje się bowiem w wodach płodowych, które przewodzą fale elektryczne. Mogą one przedostać się do niego i wpłynąć na rozwój układu nerwowego poprzez uszkodzenie połączeń neuronowych w mózgu. Takie zabiegi lepiej wykonać po okresie ciąży.
Laserowa depilacja jest natomiast bolesnym zabiegiem, po którym wrażliwa skóra kobiety w ciąży może zostać uszkodzona, a nawet poparzona. Stres spowodowany takimi powikłaniami również nie jest wskazany w ciąży.
Ciąża sprawia, że każda przyszła mama dba o siebie bardziej niż zwykle. Będąc w ciąży troszczysz się przede wszystkim o komfort i zdrowie rozwijającego się w Tobie dziecka. Dlatego wybierając metody pielęgnacji urody miej je również na uwadze, a wtedy na pewno sama właściwie ocenisz jaką metodę depilacji chcesz zastosować, a z której możesz zrezygnować.
ZOBACZ TAKŻE:
Tych produktów wystrzegaj się w ciąży!>>
Jakich kosmetyków używać w ciąży? - najczęstsze problemy skórne>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.