Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-11-20 15:37:49
Autor zdjęcia/źródło: Mat. partnera artykułu
Dysfagia to wszelkiego rodzaju zaburzenia w procesie przyjmowania, formowania i transportowania pokarmów płynnych i stałych, mogące prowadzić do nieprawidłowości w odżywianiu. Wyróżniamy cztery rodzaje dysfagii, w zależności od umiejscowienia występujących nieprawidłowości: dysfagię ustną przygotowawczą, dysfagię ustną właściwą, dysfagię gardłową oraz dysfagię przełykową. Zaburzenia przyjmowania pokarmów występujące u dzieci i niemowląt zwykle mają charakter przejściowy jednak nie należy ich lekceważyć. Nawet zdrowe i prawidłowo rozwijające się niemowlęta mogą cierpieć na zaburzenia przyjmowania pokarmów. Zaburzenie odruchu ssania, które często występuje u wcześniaków również jest rodzajem dysfagii. Wszelkiego rodzaju odstępstwa od normy trzeba niezwłocznie konsultować z pediatrą, gdyż mogą prowadzić do nieprawidłowości w oddychaniu, a nawet zadławienia lub duszenia się niemowlęcia. Nieleczone zaburzenia przyjmowania pokarmów, mogą mieć również bezpośredni wpływ na późniejsze wady wymowy oraz wad zgryzu i narządów mowy naszych pociech. W skrajnych przypadkach dysfagia może doprowadzić do przedostania się kawałków pożywienia bezpośrednio do płuc, co z kolei może wywołać zapalenie płuc.
Rodzice niemowląt powinni zwracać szczególną uwagę na prawidłowy rozwój swoich dzieci, pod względem przyjmowania pokarmów. Ważne jest, by obserwować czy maluch w danym okresie rozwoju potrafi prawidłowo ssać, następnie gryźć i połykać pokarm. Trzeba zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości w oddychaniu podczas przyjmowania pokarmów. Niepokojącym objawem jest również wypychanie jedzenia językiem lub przechowywanie go w policzkach. Ślinotok oraz odruch wymiotny również jest sygnałem do szybkiej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Zaburzenia w przyjmowaniu pokarmów i płynów mogą prowadzić do odwodnienia, a niedostateczna ilość przyjmowanego pożywienia może mieć wpływ na rozwój dziecka – np. na zaburzenia wzrostu. Znajdziecie państwo więcej na temat tego, czym jest dysfagia na zywieniemaznaczenie.pl.
Sposób terapii zaburzeń przyjmowania pokarmów zależy przede wszystkim od wieku pacjenta oraz powodów występowania dysfagii. Najważniejsza jest szybka diagnostyka, która pozwoli określić rodzaj dysfagii oraz sposób leczenia. Kompleksowa terapia powinna być prowadzona we współpracy specjalistów, takich jak laryngolog, foniatra, logopeda, gastrolog, neurolog oraz dietetyk. Konieczne jest wprowadzenie zbilansowanej diety, która dostarczy dziecku niezbędnych składników odżywczych do dalszego rozwoju. Rodzice niestety bardzo często nie zwracają uwagi na sposób, w jaki ich pociechy przeżuwają i połykają pokarmy, a problem zostaje dostrzeżony dopiero gdy pojawiają się inne schorzenia towarzyszące dysfagii. Dlatego bardzo ważne jest baczne obserwowanie dziecka podczas jedzenia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.