Obserwując inne dzieci mimo woli porównujemy je z własnymi pociechami. Takie porównywanie to wielki błąd! Każde dziecko rozwija się swoim własnym tempem. Nie uda się tego tempa przyspieszyć ale można maluszka zachęcać, w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie.
Turlanie z boku na bok
Maluszki same przekręcają się z plecków na brzuszek i na odwrót zazwyczaj po ukończeniu 6-7 miesiąca. Wcześniej jednak to trenują. Aby pomóc dziecku można kłaść go na boczku i podciągnąć zgiętą nóżkę pod brzuch. Wszystko jednak zależy od siły mięśni dziecka a nie od naszych starań. Niepokojący będzie brak chęci przekręcania dziecka w 7-8 miesiącu, wtedy należy udać się na konsultacje.
Większość niemowląt uczy się siedzieć samodzielnie między 6 a 9 miesiącem, wszystko zależy od siły mięśni. Nie wolno dziecka ciągnąć za rączki lub otaczać poduszkami myśląc, ze w ten sposób przyspieszy to szybsze samodzielne siedzenie. Można zachęcić poprzez podanie ręki. Smyka sam zdecyduje czy jest na to gotowy. Jeśli 4 miesięczne dziecko nie nie trzyma sztywno główki a 9 miesięczne samo nie siedzi należy udać się do lekarza.
Raczkowanie
Maluszki zaczynają raczkowanie między 7 a 9 miesiącem życia, bardzo często poprzedzają to pełzaniem. Niektóre dzieci omijają raczkowanie, siedzą grzecznie w kojcu aż pewnego dnia po prostu wstają. Wszystko zależy od siły mięśni i charakteru dziecka. Aby zachęcić dziecko do raczkowania należy dać mu przestrzeń, położyć na kocyku na podłodze a nie w łóżeczku. Można zachęcić zabawką do której dziecko będzie chciało dotrzeć. Raczkowanie jest niezmiernie ważne, usprawnia koordynacje wzrokowo-ruchową.
Samodzielnie chodzenie
Pierwszego kroku można się spodziewać krótko po pierwszych urodzinach. Zdążają się dzieci które zaczynają chodzić nawet w 9 miesiącu ale to wyjątki. Zazwyczaj jednak dziecko nabywa tą umiejętność ok. 14-18 miesiąca życia. Stojące dziecko można zachęcić do samodzielnego chodzenia poprzez odsunięcie się od niego i pokazanie zabawki do której dziecko być może zechce dojść.
8-9 miesięczny maluch powinien być już karmiony łyżką. Może także samodzielnie jeść przekąski w postaci chrupek czy banana. Warto też w tym wieku zaopatrzyć dziecko w kubek niekapek. Rocznemu malcowi warto pozwolić na wybranie sobie talerzyka czy łyżki i zachęcać go do samodzielnego jedzenia mając na uwadze, ze to trudna i długa droga zanim jedzenie z talerza powędruje do buzi maluszka. wymaga cierpliwości. Brak w tej kwestii samodzielności dziecka wynika z nadgorliwości rodziców.
Próby mowienia
Nim skończy rok, dziecko gaworzy, wymawia dźwięki przypominające dwusylabowe słowa. W wieku 12-15 miesięcy większość dzieci używa 2,3 prostych słów. Dwulatki potrafią powiedzieć proste zdanie np " mama da pić". Dopiero trzylatki mówią całymi zdaniami. jednak zdarza się, ze dziecko długo mówi swoim językiem aby pewnego dnia po prostu zacząć mówić pełnymi zdaniami. jeżeli dwulatek ma problemy ze słuchem i nie rozumie poleceń należy udać się do lekarza.
Korzystanie z nocnika
Nieprzemakalne pieluchy opóźniają ten moment. W efekcie dzieci wyrastają z pieluch między 2 a 3 rokiem. dziecko 18 miesięczne jest już w stanie kontrolować potrzebę fizjologiczną jednak lepiej aby pół roku później podjąć próbę nocnikowania. Jeśli ten proces okaże się dla dziecka zbyt stresujący może w przyszłości powodować moczenia nocne. Nie wolno dziecka sadzać na nocnik na siłę, lepiej metodą małych kroków uczyć tej czynności.
Pamiętaj - nie porównuj! Dwoje zupełnie zdrowych niemowląt w tym samym czasie może mieć zupełnie różne umiejętności. Tylko połowa dzieci rozwija się zgodnie z tzw. wiekiem kalendarzowym, jedna czwarta zdobywa nowe umiejętności szybciej, a jedna czwarta wolniej.
fot. Internet