I o ile taki stan jest całkowicie normalny w pewnych życiowych momentach, np. w czasie ciąży i połogu oraz w niektórych fazach cyklu miesiączkowego, to permanentne unikanie seksu jest powodem do niepokoju. Dlaczego nie mamy ochoty na seks? Co powoduje obniżone libido? Jak z tym walczyć?
Dlaczego nie mamy ochoty na seks?
Libido, czyli popęd seksualny jest fizjologiczną potrzebą człowieka, będąc tym samym indywidualną cechą osobniczą. Do powszechnego języka to pojęcie zostało wprowadzone przez Zygmunta Freuda, autora teorii i metody leczenia zwanej psychoanalizą. Freud przez całe swoje życie poświęcał dużo uwagi seksualności człowieka, a dzięki niemu ten temat „zaistniał” w świecie psychologów. Libido nie utrzymuje się na stałym poziomie ze względu na zależność od poziomu hormonów w organizmie. Dlatego każdy człowiek ma inne potrzeby seksualne i nie da się ich objąć żadną normą – nie istnieje liczba stosunków seksualnych, które należy odbyć w miesiącu by być szczęśliwym i zaspokoić siebie i swojego partnera. Co zatem powoduje obniżenie libido? Czynników jest bardzo wiele, można je podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne, m.in. stan zdrowia fizycznego i psychicznego, przyjmowane leki lub używki, rodzaj prowadzonej diety, poziom aktywności fizycznej, poczucie szczęścia i spełnienia w związku, zaufanie do partnera czy nawet poczucie bezpieczeństwa. Popęd seksualny wyznaczają też różne cykle – rytm dobowy (według badań kobiety mają większą ochotę na seks wieczorem, a mężczyźni rano), cykle miesiączkowe, ciąża i połóg, a nawet pełnia księżyca (jesteśmy wówczas bardziej pobudzeni i niespokojni). Poziom libido waha się ze względu na wiek i płeć. Warto wgłębić się w tę tematykę i poczytać ciekawe artykuły (https://www.strefanamietnosci.pl/) dzięki czemu dowiedzie się więcej o ludzkiej seksualności oraz zainspirujecie do odkrywania nowych zakątków w tej dziedzinie.
Jak walczyć z niskim libido?
Sposobów na walkę z libido jest wiele. Jeśli uważacie, że ten problem was dotyczy, a brak ochoty na seks powoduje frustrację, kryzys w związku i kłopoty z samoakceptacją, warto zasięgnąć porady lekarza. Początkowo nie musi być to seksuolog ani psycholog – wystarczy udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie na podstawowe badania. Być może ciągłe przemęczenie i zniechęcenie spowodowane jest niedoborami witamin w organizmie, chorobą tarczycy lub stoi za tym insulinooporność? Warto raz w roku zrobić sobie przegląd i być spokojnym o stan swojego zdrowia! Zgłoście lekarzowi problem z brakiem ochoty na seks i zapytajcie, jakie naturalne tabletki na podwyższenie libido można przyjmować bez martwienia się o negatywne skutki uboczne (https://www.strefanamietnosci.pl/tabletki-na-libido/). Następnie należy przyjrzeć się temu, w jaki sposób spędzamy każdy dzień. Ważne są chwile tylko dla siebie, by się odprężyć i zrelaksować, przygotować zdrowy posiłek lub po prostu pomalować paznokcie na ulubiony kolor. Drobne rzeczy, które robi się dla przyjemności mają ogromne odbicie w psychice, o czym na pewno szybko się przekonacie. W dzisiejszym zabieganym świecie można szybko zapomnieć, jak dbanie o siebie jest ważne! W celu ożywienia atmosfery w sypialni zaopatrzcie się w gadżety erotyczne – na rynku dostępny jest szeroki wybór przeróżnych wibratorów i zabawek zarówno dla pań, panów, jak i dla par.