Piękna pogoda i ciepłe, wiosenne dni dla większości osób są powodem do radości. Niestety alergicy nie mogą się nimi w pełni cieszyć, ponieważ ten najpiękniejszy czas w roku wiąże się równocześnie z początkiem pylenia roślin. Alergia na pyłki potrafi być bardzo uciążliwa, a jej objawy skutecznie psują nastrój i chęć na wiosenne spacery czy planowanie urlopu. Warto więc dowiedzieć się o alergii jak najwięcej, aby móc skutecznie z nią walczyć.
Alergia na pyłki – co najbardziej uczula?
Najintensywniejsze pylenie roślin przypada na maj i czerwiec, ale niektóre rośliny pylą już od połowy lutego aż do września. Alergicy mogą więc czuć się bezpieczni od objawów alergii tylko w miesiącach jesiennych i zimowych.
Uczulać mogą pyłki:
- drzew – leszczyna, olsza, brzoza, topola, dąb,
- traw – trawa, babka, szczaw, pokrzywa, komosa, bylica.
Alergia na pyłki traw i chwastów występuje dużo częściej niż alergia na pyłki drzew.
Objawy alergii na pyłki
Alergia na pyłki należy do grupy alergii wziewnych, czyli wdychanych wraz z powietrzem. Ma charakter sezonowy i nasila się w okresie wiosennym, szczególnie w suche i wietrzne dni. Wtedy właśnie pyłki są unoszone przez wiatr i dostają się z łatwością do wysuszonej błony śluzowej nosa. Tam podrażniają delikatną śluzówkę i wywołują reakcję obronną organizmu, który próbuje się ich pozbyć. Przede wszystkim powodują wodnisty katar, suchy, uporczywy kaszel, ataki kichania, obrzęk, świąd i zatkanie nosa. Dostają się również do innych śluzówek takich jak spojówki wywołując łzawienie oczu, zaczerwienienie i obrzęk, a także gardła przez co boli i jest opuchnięte. Może także wystąpić gorączka nawet do 39 st. C, problemy z koncentracją oraz uczucie ogólnego rozbicia.
Nasilenie objawów może doprowadzić do wystąpienia duszności i przerodzić się w astmę. Aby do tego nie dopuścić warto jest zapoznać się z kalendarzem pyleń i wiedzieć kiedy pylą rośliny, które Cię uczulają. Wtedy łatwo jest zapobiec występowaniu najsilniejszych objawów poprzez zastosowanie odpowiednich leków przeciwhistaminowych i preparatów blokujących alergenom dostęp do naszego organizmu.
Jak zapobiegać objawom alergii?
- Zapoznaj się z kalendarzem pyleń – pozwoli Ci to na zapobieganie objawom alergii jeszcze zanim pyłki pojawią się w powietrzu. Pamiętaj, że wszystkie leki przeciwalergiczne najlepiej jest zacząć stosować już na kilka tygodni przed wystąpieniem pylenia uczulającej Cię rośliny. Wtedy są one najskuteczniejsze.
- Stosuj odpowiednie krople do nosa – nawilżaj nos codziennie roztworem wody morskiej lub soli fizjologicznej. Zastosuj też preparat zapobiegający dostawaniu się alergenów do nosa.
Laboratoria PolfaŁódź ALERGO MAX
Zwalcza 5 najbardziej uciążliwych objawów alergii:
- Katar sienny
- Kichanie
- Swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu
- Swędzenie nosa
- Pokrzywka
Nazwa produktu leczniczego: Laboratoria PolfaŁódź ALERGO MAX, 5 mg, tabletki powlekane Skład: Każda tabletka zawiera 5 mg desloratadyny. Wskazania: Lek jest wskazany u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszych w celu łagodzenia objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i pokrzywką. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, lub na loratadynę.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
- Unikaj styczności z alergenami – staraj się nie wychodzić na zewnątrz w ciepłe i suche dni. Najlepszą porą na spacery jest wczesny ranek lub wieczór. Za to po deszczu spaceruj do woli, zmywa on bowiem pyłki, a nawilżone powietrze ułatwia oddychanie.
- Dbaj o higienę - Po powrocie do domu myj twarz, ze szczególnym uwzględnieniem oczu i nosa, a najlepiej weź prysznic i umyj włosy. Zmyjesz w ten sposób pyłki, które przyniosłeś z zewnątrz. Całe ubranie wrzucaj od razu do prania. Często zmieniaj pościel, zasłony, narzuty czy obrusy, bo na takich powierzchniach gromadzi się duża ilość alergenów.
W leczeniu alergii na pyłki najważniejsze jest unikanie styczności z alergenem i łagodzenie objawów uczulenia. Stosuje się również tzw. odczulanie, którego jednak nie można rozpoczynać w okresie pylenia roślin. Jednak, gdy zostało rozpoczęte wcześniej można je kontynuować.