Autor zdjęcia/źródło:
Photo by Anne Nygård on Unsplash
Pylenie drzew i traw w czerwcu osiąga wysokie poziomy. Co pyli w czerwcu 2023? Wyjaśniamy.
Czerwiec jest już ciepły miesiącem, który obfituje w wiele roślin, drzew i grzybów. Jednak dla niektórych osób, czerwiec może oznaczać nasilenie objawów alergii na pyłki. Co pyli w czerwcu 2023 - jakie drzewa, trawy i grzyby? I jak sobie poradzić z alergią na pyłki.
Co pyli w czerwcu 2023: które drzewa
W czerwcu 2023 wiele drzew kończy swój sezon pylenia, ale wciąż można znaleźć wiele gatunków, które mogą powodować alergie. Są to przede wszystkim:
- Brzoza – pylenie brzozy zaczyna się zwykle w końcu kwietnia i trwa do końca maja, ale w niektórych regionach może się przedłużać do czerwca. Pyłek brzozy jest jednym z najczęstszych alergenów powodujących reakcje alergiczne.
- Lipa – pylenie lipy zaczyna się zwykle w połowie czerwca i trwa do końca miesiąca. Pyłek lipy jest mniej alergizujący niż pyłek brzozy, ale nadal może powodować nieprzyjemne objawy u osób z alergią. W czerwcu 2023 pylenie lipy może nastąpić kilka dni wcześniej, ze względu na wyjątkowo ciepłą aurę.
- Modrzew – pylenie modrzewia zaczyna się zwykle pod koniec maja i trwa do połowy czerwca. Również w czerwcu 2023 pyłek modrzewia może powodować silne reakcje alergiczne u niektórych osób.
- W czerwcu 2023 trwa również pylenie bzu, które może być na dość wysokim poziomie.
Trawy i chwasty: co pyli w czerwcu 2023?
W czerwcu pylenie traw jest na szczycie sezonu. Pyłkowanie traw zaczyna się zwykle pod koniec maja i trwa do końca czerwca. Najczęstsze trawy, które pylą w czerwcu 2023 to:
- W czerwcu 2023 przypada największe stężenie pyłków żyta i babki lancetowatej.
- Pokrzywa – pylenie pokrzywy osiąga w czerwcu najwyższy poziom.
- Chwasty - w czerwcu 2023 pylą też chwastów, komosy, a w powietrzu nadal będą się utrzymywać pyłki rzepaku.
- Życica trawa – jest jednym z najczęstszych alergenów pyłkowych. Jej pylenie trwa od końca maja do połowy czerwca.
- Wiechlina – pylenie wiechliny zaczyna się zwykle na początku czerwca i trwa do końca miesiąca. Pyłek wiechliny jest jednym z dokuczliwszych alergenów pyłkowych, który powoduje reakcje alergiczne u wielu osób.
- Mietlica – pylenie mietlicy zaczyna się zwykle pod koniec maja i trwa do połowy czerwca. Pyłek mietlicy jest jednym z najczęstszych alergenów powodujących reakcje alergiczne.
Alergia na pyłki – jak sobie pomóc?
Alergia na pyłki może się objawiać kichaniem, swędzeniem oczu, wodnistym katarem, kaszlem i zmęczeniem. Jak sobie radzić, kiedy masz alergię na pyłki?
- Unikaj pyłków - w okresach pylenia roślin, które Cię uczulają, najlepiej unikać otwartych przestrzeni, ograniczyć wychodzenie na zewnątrz. Można również nosić maskę ochronną.
- Sprzątanie - regularne odkurzanie domu i przecieranie powierzchni na mokro, częste pranie pościeli i odzieży wierzchnie, a także wymiana filtrów powietrza w klimatyzatorach, pomogą usunąć większość pyłków z domu.
- Leki - jeśli objawy alergii na pyłki są uciążliwe, można rozważyć stosowanie leków przeciwhistaminowych. Zastosuj je jednak zawsze w porozumieniu z lekarzem.
- Immunoterapia - jeśli objawy są poważne, a leczeni jest niewystarczające, skutecznym sposobem na zmniejszenie wrażliwości na pyłki może być immunoterapia. Immunoterapia, czyli odczulanie, polega na regularnych wstrzyknięciach minimalnych dawek alergenu, aby stopniowo zmniejszyć reakcję organizmu na dany alergen.
CZYTAJ TEŻ >> Sezon na kleszcze - czy są już kleszcze?