Kwas foliowy – słusznie nazywany „witaminą życia”
Substancja ta jest jedną z witamin z grupy B i ma wpływ na rozwój każdej komórki organizmu, biorąc udział w syntezie DNA i aminokwasów. W pierwszych tygodniach ciąży umożliwia m.in. prawidłowy rozwój cewy nerwowej dziecka. Organ ten jest niezwykle istotny, ponieważ przekształci się później w rdzeń kręgowy i mózg maluszka. Niedobory kwasu foliowego mogą spowodować u dziecka wady cewy nerwowej, m.in. rozszczep kręgosłupa.
Kwas foliowy wpływa korzystnie również na Ciebie
Nie tylko poprawia samopoczucie, ale też usprawnia działanie układu pokarmowego (w tym wątroby i jelit) i ma funkcje krwiotwórcze. Zwiększa też ochronę organizmu przed nowotworami. Niedobory kwasu foliowego mogą, szczególnie w ciąży, powodować u Ciebie m.in. zmęczenie czy wywołać anemię megaloblastyczną.
By urodzić zdrowe dziecko, suplementuj kwas foliowy przed ciążą
Szczególnie dlatego, że cewa nerwowa rozwija się w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy możesz jeszcze nie zdawać sobie sprawy, że zostaniesz mamą. Dzięki dodatkowej suplementacji minimum 3 miesiące przed planowaną ciążą możesz mieć pewność, że dostarczysz dziecku kwasu foliowego od samego początku. Tym samym zmniejszysz ryzyko powstania u niego wady nerwowej aż o 75%, co pomoże Ci urodzić zdrowe dziecko.
Jeśli planujesz ciążę, powinnaś przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego na dobę, a później kontynuować suplementację.
Standardowy kwas foliowy może nie wystarczyć
Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego aż 50% kobiet może mieć zaburzenia w przyswajaniu standardowego kwasu foliowego. Dlaczego? Jest to związane z mutacją genu MTHFR, która zakłóca wchłanianie witaminy ze zwykłych tabletek. Jeśli masz więc taką mutację, suplementacja standardową formą kwasu foliowego nie uchroni Ciebie i Twojego dziecka przed niedoborami.
Badanie genu MTHFR – wykonaj je przed ciążą
Dzięki temu sprawdzisz, czy mutacja genu MTHFR dotyczy również Ciebie. Wynik pozwoli lekarzowi dobrać odpowiednią dla Ciebie dawkę i formę kwasu foliowego. Będziesz więc pewna, że od początku dostarczasz sobie i maluszkowi „witaminy życia”. Uchronisz Was w ten sposób przed niebezpiecznymi niedoborami i będziesz miała pewność, że zrobiłaś wszystko, by urodzić zdrowe dziecko.
Artykuł powstał we współpracy z portalem www.badaniaprenatalne.pl