Choroba lokomocyjna u dzieci – fakty, które warto znać! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Choroba lokomocyjna u dzieci – fakty, które warto znać!

Dzieci, które mają chorobę lokomocyjną zazwyczaj nie przepadają za podróżowaniem, a przecież chcesz, żeby Twoja pociecha tak jak inne maluchy wyjeżdżała na ferie, wakacje i kolonie. Opanowując chorobę lokomocyjną dziecka, otwierasz przed nim nowy świat pełen przygód i radości…

Choroba lokomocyjna u dzieci – fakty, które warto znać!

Autor zdjęcia/źródło: Choroba lokomocyjna @ photl.com

Na chorobę lokomocyjną najczęściej cierpią młodsze dzieci  i przedszkolaki, choć wcale nie jest to regułą i przeboje podczas podróży mogą mieć także starszaki.  Wszystko za sprawą płynu, które chlupoce im podczas jazdy w uchu wewnętrznym. Dzięki tym wahaniom organizm wie, że jest w ruchu, jednocześnie oczy wpatrzone we wnętrze samochodu widzą rzeczy w stanie spoczynku i w ten sposób mózg dziecka otrzymuje sprzeczne informacje, których często nie potrafi jeszcze połączyć i zinterpretować, przez co dziecku robi się niedobrze, zaczyna mieć mdłości i kręci mu się w głowie. Choroba lokomocyjna bywa potworna, ale jak każdy potwór jest do pokonania. Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych rad i zabaw, które skutecznie skupią dziecięcą uwagę na tym co właściwe w tej sytuacji.

Jak utrzymać mdłości w szachu?

  1. Najprostszą metodą na mdłości podczas choroby lokomocyjnej jest wyglądanie przez okno. Dzięki temu dziecko skupia się na ruchu i lżej znosi podróż. Dziecko może wyglądać przez obojętnie które okno, ale najlepszy widok dziecko będzie miało przez przednią szybę. Jadąc więc w wycieczkowym autokarze, wybieraj miejsce na początku . Możesz także dziecku zaproponować kilka zabaw, które wymagają wpatrywania się przez szybę. Przykładowe zabawy podczas podróży zamieszczamy na końcu artykułu.
  2. Nie dawaj dziecku leków na chorobę lokomocyjną przeznaczoną dla osób dorosłych, bo w przypadku dzieci nie tylko nie są one dozwolone, lecz także zazwyczaj okazują się nieskuteczne. Dziecko będzie bardzo zawiedzione tym, że mimo przyjęcia leku czuje się źle i może odmawiać brania leków w innych sytuacjach, co może być groźne dla jego zdrowia. Zamiast zrażać dziecko do i serwować mu niepewne lekarstwa lepiej poradź się lekarza, by przepisał Wam coś sprawdzonego dla dzieci.  Opaskom akupresurowym i wymyślnym lekom homeopatycznym na mdłości także mówimy stanowcze nie! Ich skuteczność jest bardzo wątpliwa.
  3. Mimo że nie najlepiej to może potem wyglądać, zachęcaj dziecko do zjedzenia czegoś przed wyjazdem. Pusty żołądek jeszcze gorzej znosi mdłości.
  4. Zadbaj o to by w samochodzie było wystarczająco świeżo i nie utrzymywał się żaden sztuczny zapach, który mógłby dziecko drażnić. Tak często wieszane przez nas odświeżacze  powietrza są nie do zniesienia podczas choroby lokomocyjnej.
  5. Nie zmuszaj dziecka do lektury książeczek podczas podróży, jeśli ma chorobę lokomocyjną. Skupianie wzroku na literach może pogarszać jego stan. Lepiej wtedy puszczać dziecku muzykę lub bajki.
  6. Bywa jednak i tak, że mdłości nie da się uniknąć. Pamiętaj, że dziecko w miarę łagodnie zniesie podróż nawet przy wymiotach, jeśli tylko będziesz odpowiednio przygotowana na taką ewentualność. Mimo wszystko więc zawsze miej ze sobą:
  • Ubranie na zmianę,
  • Foliowe torebki
  • Butelkową wodę
  • Wilgotne chusteczki,

Jeśli odpowiednio zajmiesz dziecko podczas podróży zabawą, masz duże prawdopodobieństwo tego, że cała podróż przebiegnie bez żadnych nieprzyjemnych rewelacji. Mamy dla Ciebie trzy niezawodne zabawy. Pierwsza, prawie wszystkim znana, to zgadywanka: „Widzę coś”. Możesz widzieć coś np. zielonego (odp. Las), czerwonego (dachy), białego i czarnego (krowy) itd. Druga zabawa polega na powtarzaniu jakiejś wyliczanki, oklasków lub ulubionej przez Was piosenki zawsze jak widzicie: Panią w berecie, Kościół, krowę etc. Ostatnia z naszych propozycji zabaw to zgaduj-zgadula muzyczna. Możesz nagrać własna płytę z waszymi ulubionymi kawałkami piosenek i zgadywać ich tytuły lub po prostu razem śpiewać.

Mamy nadzieję, że już jesteście gotowi do drogi! Pora ruszyć w trasę!

Tymczasem zapraszamy Was na forum. Pamiętacie swoje najdziwniejsze przejścia i wpadki związane z chorobą lokomocyjną dziecka? Czy kiedykolwiek pokrzyżowała Wam Ona plany? Może do tej pory się nią zmagacie? Jakie metody wykorzystujecie?

POROZMAWIAJMY NA FORUM >> Inni rodzice czekają, by zamienić z Tobą słówko :)

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika szymekkrusz
    szymekkruszIkona zgłaszania komentarza
    a ja się nie zgodzę co do fragmentu o odświeżaczach powietrza, w moim przypadku gdy jadę z kimś jako pasażer zawsze zabieram ze sobą taką małą buteleczkę scented mini bottle natural fresh o zapachu breeze (niebieska) i jej lekki zapach pomaga mi w opanowaniu nudności ;) polecam spróbować na sobie, tylko właśnie ważne jest żeby były natural fresh - bez chemii
  • Awatar użytkownika szymekkrusz
    szymekkruszIkona zgłaszania komentarza
    a ja się nie zgodzę co do fragmentu o odświeżaczach powietrza, w moim przypadku gdy jadę z kimś jako pasażer zawsze zabieram ze sobą taką małą buteleczkę scented mini bottle natural fresh o zapachu breeze (niebieska) i jej lekki zapach pomaga mi w opanowaniu nudności ;) polecam spróbować na sobie, tylko właśnie ważne jest żeby były natural fresh - bez chemii