Cechy dobrego opiekuna seniora. Sprawdź, czy nadajesz się na Super Wnuka! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Cechy dobrego opiekuna seniora. Sprawdź, czy nadajesz się na Super Wnuka!

Cechy dobrego opiekuna seniora. Sprawdź, czy nadajesz się na Super Wnuka!

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Być może natrafiłeś już na ofertę pracy w roli opiekuna osób starszych, a może po prostu czujesz, że chciałbyś się sprawdzić w tej roli? Jeśli tak, to zapewne zadałeś już sobie pytanie, czy do roli takiego opiekuna w ogóle się nadajesz? W jaki sposób możesz to rozstrzygnąć? Na początek powinieneś zapoznać się bliżej z wymaganiami, jakie będą na Ciebie czekać, jeśli wybierzesz tę zawodową ścieżkę.

Empatia, cierpliwość i zrozumienie – oto najważniejsze cechy dobrego opiekuna osób starszych

Wokół funkcji opiekuna osób starszych narosło sporo mitów oraz krążących szeroko skojarzeń, które z reguły niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Opieka nad seniorami nie jest zwykłą pracą, ale nie oznacza to wcale, że wykonywać mogą ją wyłącznie ludzie „niezwykli”, obdarzeni jakimiś nadnaturalnymi zdolnościami. Żeby zostać Super Wnukiem, potrzebujesz przede wszystkim:

  • empatii,
  • cierpliwości,
  • zrozumienia

Empatia jest bardzo ważna wszędzie tam, gdzie pracuje się z ludźmi. Ta wciąż niedoceniana cecha charakteru pozwala nam wczuwać się w osoby i ich problemy, a także odczytywać ich myśli i nastroje. Dla opiekuna seniora takie wyczucie jest umiejętnością na wagę złota. Dlaczego? Ponieważ za empatią idą dwie pozostałe, wymienione tu zalety, czyli cierpliwość i zrozumienie.

Osoby starsze, jak każdy, mają swoje codzienne smutki i zmartwienia, bywają w różnym, nie zawsze dobrym humorze. Czasem potrzebują rozmowy, innym razem spokoju. Dobry opiekun jest w stanie wyczuć ich nastrój i zachować się odpowiednio do ich potrzeb. Musi wiedzieć, kiedy wesprzeć swojego podopiecznego sporą dawką optymizmu, a kiedy pozwolić mu po prostu pomilczeć. Nie powinien też zrażać się niepowodzeniami czy nawet drobnymi przykrościami, które mogą go w tej pracy spotkać. Cierpliwość i zrozumienie drugiego człowieka będą dla niego najlepszą tarczą.

Świadomość obowiązków – ponieważ warto być przygotowanym na czekające nas wyzwania

Podejmując się pracy w roli opiekuna osób starszych, musisz wiedzieć, jakie będą wobec Ciebie oczekiwania. A oczekiwania te mogą być różne, w zależności tak od miejsca pracy, jak i od osoby, którą będziesz się zajmować. Na liście najczęściej wymienianych obowiązków opiekuna seniora znajdują się:

  • usługi kosmetyczne i higieniczne – w zakresie zależnym od stopnia samodzielności seniora;
  • profilaktyka przeciwodleżynowa – w przypadku osób leżących i niesamodzielnych;
  • pomiary ciśnienia oraz cukru – tak w przypadku osób chorych, jak i zdrowych, wymagających profilaktycznych badań tego typu;
  • utrzymywanie czystości – zarówno w przypadku samego seniora, jak i jego bezpośredniego otoczenia;
  • robienie zakupów – zaopatrywanie osoby starszej w niezbędne produkty oraz leki;
  • pomoc przy przyjmowaniu leków – zwłaszcza w przypadku seniorów niesamodzielnych;
  • wizyty u lekarza – pomoc w zorganizowaniu takiej wizyty, jak i w doprowadzeniu osoby starszej na miejsce.

Jeśli chcesz pełnić rolę opiekuna osoby starszej, powinieneś być gotowy na sprostanie powyższym wymaganiom. Być może dla niektórych będzie to zbyt wiele, ale z pewnością nie dla prawdziwego Super Wnuka!