Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-12-04 10:06:12
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Artykuł sponsorowany
Bezpieczny Kredyt 2% to jeden z najważniejszych elementów programu Pierwsze Mieszkanie, mający na celu pomoc w sfinansowaniu zakupu własnego lokum, z którego mogą skorzystać osoby poniżej 45 roku życia. Kupno nieruchomości jest marzeniem wielu osób, jednak ciągle rosnące koszty życia skutecznie oddalają od nas od jego spełnienia. Skorzystanie z rządowej inicjatywy może znacznie ułatwić realizację planów. Program zakłada bowiem dopłaty do 120 pierwszych rat kapitałowo-odsetkowych, których wysokość będzie pokrywać różnicę odsetek obliczaną na podstawie stałej stopy procentowej. Beneficjent będzie otrzymywać tym samym dofinansowanie przez pierwszych 10 lat zaciągniętego kredytu hipotetycznego.
Osoby korzystające ze wsparcia państwowego mogą dodatkowo zwiększyć zdolność kredytową. Podczas oceny wiarygodności, bank uwzględni bowiem dofinansowanie od państwa. Niektórzy beneficjenci będą mogli kupić przy tym mieszkanie bez wymaganego wkładu własnego, co znacznie zwiększy szansę na znalezienie wymarzonej nieruchomości. Uzyskane dofinansowanie można przeznaczyć na zakup mieszkania, budowę domu oraz dokończenie budowy i remontu.
Bezpieczny Kredyt można przeznaczyć na zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego, budowę domu na posiadanej działce lub na zakup działki budowlanej. Pożyczkę można przeznaczyć również na remont oraz wykończenie nieruchomości. Warto podkreślić, iż nie ma limitu ceny metra kwadratowego. Singiel może liczyć na dofinansowanie kredytu do 500 tys. złotych łącznie. Dla małżeństw, par z dzieckiem oraz samotnych rodziców mogą przewidziano dopłatę pożyczki sięgającej 600 tys. złotych. Wkład własny nie jest wliczony w wysokość kredytu, nie może jednak przekraczać 200 tys. złotych.
Beneficjent dofinansowania jest jednak zobowiązany do przestrzegania kilku zasad. Ich złamanie może bowiem doprowadzić do utraty świadczenia. Należy pamiętać o tym, że konieczne jest wprowadzenie się do kupionego mieszkania w ciągu 24 miesięcy. Wśród przesłanek, które może doprowadzić do utraty dopłaty trzeba wymienić także nabycie praw do innej nieruchomości na drodze darowizny oraz wynajem mieszkania. Beneficjent może bez konsekwencji otrzymać mieszkanie w formie spadku. Tak zdobyta nieruchomość doskonale sprawdzi się w roli inwestycji. Nie wiesz, co zrobić z drugim domem? Podpowiadamy, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie! Zwracamy szczególną uwagę na informacje, które powinna zawierać bezpieczna umowa najmu.
Z programu Bezpieczny Kredyt 2% będzie mogła skorzystać każda osoba spełniająca podstawowe kryteria. Jednym z najważniejszych jest odpowiedni wiek. Jak już wspomnieliśmy, w chwili składania wniosku beneficjent powinien mieć mniej niż 45 lat. W przypadku par i małżeństw przynajmniej jedna osoba musi mieścić się we wskazanym limicie wieku. Kredytobiorca powinien posiadać przy tym odpowiednią zdolność kredytową oraz nie może być w posiadaniu innego mieszkania lub domu teraz i w przeszłości. Nie można być jednocześnie stroną w zaciągniętym wcześniej kredycie hipotecznym.
Istnieje jednak kilka wyjątków. Z programu mogą skorzystać osoby, które otrzymały darowiznę na mieszkanie przed ukończeniem 18 roku życia. Wyjątek stanowią także osoby, które nabyły nieruchomość w drodze dziedziczenia, kiedy udziały nie przekraczają 50% wartości domu i kredytobiorca nie mieszka w lokalu od co najmniej 12 miesięcy. Chcesz kupić swoje mieszkanie i zastanawiasz się, co powinno się zawierać w wypowiedzeniu umowy najmu? Już dziś przeczytaj nasz linkowany poradnik!
Każda osoba planująca zakup nieruchomości powinna pamiętać o odpowiedniej ochronie. Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego jest jedną z najważniejszych polis, o których powinien pamiętać kredytobiorca. Bardzo często jest wymagana przez bank udzielający pożyczki. Polisa z cesją na bank umożliwia przeniesienie prawa do świadczeń na pożyczkodawcę. Najczęściej obejmuje ochronę przed zniszczeniem murów, elementów stałych oraz przed skutkami pożaru.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.