Opublikowany przez:
IwonaSza
2013-04-04 20:25:40
Bezpieczny dom to wyzwanie dla rodziców małych dzieci. Wszelkie szuflady, kanty, schody, kontakty i kuchenki muszą być, w miarę możliwości, dobrze zabezpieczone. Mały człowiek, pragnący poznawać otaczający go świat, powinien od samego początku być informowany o tym, co może, a czego nie. Nie pozwalajmy na beztroskie dotykanie rozgrzanego piekarnika lub majstrowanie przy kontaktach.
Wszelka nieuwaga i brak wyobraźni może łatwo doprowadzić do niepotrzebnego bólu i strachu.
Szuflada
Szuflada to fantastyczny wynalazek, który otwiera się i zamyka. Można do niego wrzucić dowolne przedmioty i dalej otwierać i zamykać. Dziecko, które raczkuje i prostuje ciało na kolanach, aby sięgnąć po coś wyżej rączkami, dopiero poznaje swoje nowe umiejętności. Nie trudno więc, że straci równowagę, poleci do przodu i nieszczęściem przytnie sobie palec lub rączkę o zamykającą się szufladę. Specjalne zabezpieczenia, które uniemożliwiają dziecku beztroskie otwieranie i zamykanie, sprawią, że młody człowiek, przynejmniej w tym okresie swego życia, będzie pozbawiony tych możliwości.
Kontakty i kanty
Kontakty to już trochę inna historia. Ich dziecko w ogóle nie powinno dotykać, ani wsadzać czegokolwiek do niewielkich dziurek w ścianie. Dlatego powinno się zaopatrzyć w specjalne zaślepki, które zabiezpieczą kontakty, do których dziecko może mieć dostęp.
Kanty można zabezpieczyć specjalnymi nakładkami o zaokrąglonych kształtach. Wystarczy nakładkę przykleić na ostry róg szafki lub innego mebla, o które maluch może się uderzyć, aby zapobiec nieszczęściu.
Schody
Schody są jedną z bardziej niebezpiecznych części domu. Małe dziecko nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Nie wie, że może spaść, że nie utrzyma równowagi i poleci niczym piłka na sam dół. Dlatego zabezpieczenie schodów powinno być stabilne, aby się nie przewróciło pod naporem opierającego się i stojącego dziecka.
Tak zwaną bramkę na schody możemy wykonać samodzielnie z kawałków desek, które ze sobą łączymy i montujemy do ściany oraz barierki schodów. Możemy również kupić gotową bramkę. Ich wybór jest dość szeroki. Istnieją bramki, które montuje się rozporowo – bez konieczności wiercenia dziur w ścianie – oraz, które otwierają się niczym drzwiczki, bez konieczności demontowania całej bramki z przejścia.
Przed zakupem interesującej nas bramki dobrze zmierzmy wielkość przejścia, w którym ma stanąć. Może się bowiem okazać, że bramka jest za wąska.
Jeden krok przed...
Rozrzucone zabawki lub zwinięty dywan łatwo dają do myślenia, że małe dziecko może się przewrócić, więc już za wczasu to przewidzieć. Uczy również malca, co może być gorące, czego nie należy dotykać, co może się zdarzyć, gdy...
We wszystkim jednak należy znaleźć złoty środek. Nie straszmy, ale ostrzegajmy, tłumaczmy, rozmawiajmy. Na spokojnie, ale zdecydowanie. Chcemy przecież, aby nasze dzieci poznawały świat, ale nie chcemy, aby się go bały. Podajmy mu pomocną dłoń, gdy tego potrzebuje, innym razem asekurujmy, aż w końcu z dumą będziemy patrzeć jak sobie doskonale radzi, bez naszej pomocy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.