Opublikowany przez: Familiepl 2022-04-01 12:48:49
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Toa Heftiba on Unsplash
Czasem możemy usłyszeć złośliwców komentujących zbytnie zaangażowanie nieco nadopiekuńczych mam, twierdzących, że "ciąża to stan umysłu…". Tymczasem badaczka mózgu Elseline Hoekzema odkryła, że struktura mózgu kobiety naprawdę zmienia się podczas ciąży, a po porodzie nie wraca od razu do stanu poprzedniego. Elseline Hoekzema wyniki swoich badań opublikowała w piśmie naukowym Nature Neuroscience, a na badania przyznano jej europejski grant.
Badaczka odkryła, że w czasie ciąży mózg przyszłej mamy przechodzi szereg zmian, szczególnie zaś w obszarach związanych z funkcjami społecznymi. Okazuje się też, że nawet po urodzeniu dziecka mózg matki nie wraca do stanu sprzed ciąży, a zmiany te utrzymują się przez co najmniej dwa lata po porodzie.
Badania wykazały, że bardzo silne zmiany zachodzą w anatomii mózgu przyszłych mam. Zmniejsza się objętość istoty szarej, szczególnie w tych obszarach, które odgrywają rolę w poznaniu społecznym. Co ciekawe, tylko na podstawie tych zmian algorytm komputerowy był w stanie automatycznie rozpoznać, czy kobieta jest w ciąży. Okazało się też, że zmiany w istocie szarej utrzymywały się co najmniej przez 2 lata po porodzie.
- Odkryliśmy na przykład, że obszary mózgu, które zmieniają się podczas ciąży, częściowo pokrywają się z tymi obszarami w mózgu kobiety, które wykazują najsilniejszą reakcję na jej dziecko w okresie po porodzie. Innym odkryciem było to, że pewne pomiary więzi matka-dziecko można przewidzieć na podstawie zmian strukturalnych w istocie szarej mózgu – powiedziała Elseline Hoekzema.
Badacze wskazują, że takie zmiany w mózgu mamy mogą pomagać jej w funkcjach rozrodczych i adaptacyjnych do nowych sytuacji. Dzięki temu tez kobieta o wiele lepiej rozpoznaje i odpowiada na potrzeby rodzącego się dziecka. A zmiany w mózgu mamy ułatwiają jej opiekę nad maleństwem.
Badania obejmowały kobiety, które planowały pierwszą ciążę, następnie struktury ich mózgu w ciąży i po porodzie. W grupie kontrolnej znalazły się też kobiety nie będące w ciąży oraz mężczyźni.
źródło https://www.universiteitleiden.nl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.