BEZPŁATNE BADANIE POSTAWY CIAŁA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU OD 6 – 18 LAT- Kraków - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

BEZPŁATNE BADANIE POSTAWY CIAŁA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU OD 6 – 18 LAT- Kraków

„TO TAKIE PROSTE – MIEĆ PLECY PROSTE” Badania odbędą się 24 i 25 wrzesień (sobota, niedziela) w godzinach od 9.00 – 17.00. Serdecznie zapraszamy rodziców ze swoimi pociechami na przystań Klubu UKŻ HORN, ul. Kozia 22.

BEZPŁATNE BADANIE POSTAWY CIAŁA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU OD 6 – 18 LAT

„TO TAKIE PROSTE – MIEĆ PLECY PROSTE”

Dzisiejsze czasy sprzyjają nieprawidłowemu rozwojowi postawy u młodego człowieka. Obserwujemy coraz więcej zaburzeń w rozwoju narządu ruchu i statyki ciała dzieci w wieku szkolnym. To, co do tej pory nie stanowiło takiego zagrożenia, obecnie jest normą: brak ruchu i siedzący tryb życia, ciężkie plecaki i tornistry. To i wiele innych czynników wpływa na pojawienie się wad postawy, które skutkują nie tylko widocznymi deformacjami ciała, ale również upośledzeniem  funkcjonowania poszczególnych układów.

Zgodnie z zasadą, iż lepiej zapobiegać niż leczyć niezwykle ważnym zadaniem jest profilaktyka rozwoju wad postawy oraz jak najwcześniejsza interwencja w przypadku zaobserwowania nieprawidłowości w postawie ciała, gdyż to minimalizuje późniejsze następstwa. Nie mniej ważne jest leczenie powstałych już deformacji, mimo iż jest to niezwykle trudny i długotrwały proces. Jednakże wczesne wykrycie odchyleń od normy w postawie ciała dziecka to gwarancja skutecznego leczenia.


W trosce o zdrowie Państwa dzieci zapraszamy na

BEZPŁATNE BADANIE POSTAWY CIAŁA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU OD 6 – 18 LAT.

Badania odbędą się 24 i 25 wrzesień (sobota, niedziela) w godzinach od 9.00 – 17.00.

Serdecznie zapraszamy rodziców ze swoimi pociechami na przystań Klubu UKŻ HORN, ul. Kozia 22.

W celu zaoszczędzenia Państwa czasu i uniknięcia zbędnego czekania w kolejkach prosimy o wcześniejszą rejestrację dzieci i młodzieży. Dzieci będą przyjmowane pojedynczo co 15 minut.

Rejestracja online

informacja tel: 12 653 05 08 lub 608069498

Mail: biuro@splint.plAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lubbiuro@hornkrakow.plAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Więcej informacji na: www.ukz.hornkrakow.pl, www.splint.pl

Badanie obejmuje:


  • Wzrokową ocena sylwetki – która polega na ogólnej ocenie sposobu trzymania się. Pozwala na ocenę postawy nawykowej, czyli najczęstszej dla badanego,
  • wzrokowa ocena wybranych elementów postawy – metoda punktowania polega na ocenie położenia poszczególnych odcinków i punktów ciała. Ułatwia analityczny opis elementów składowych postawy,

  • ocenę poszczególnych elementów postawy ciała przy użyciu różnego rodzaju aparatury pomiarowej,
  • ocenę równowagi mechanicznej i symetrii ciała z wykorzystaniem metody opartej na kryterium linii pionowych i poziomych, linii symetrycznych katów,
  • przeprowadzenie testów pozwalających wykryć i  ocenić  przykurcze mięśniowe wpływające na postawę ciała,
  • przeprowadzenie testów pozwalających ocenić ruchomości kręgosłupa. Badanie wykonywane w płaszczyźnie strzałkowej i czołowej,
  • wzrokowe badanie stopy w odciążeniu i obciążeniu. W pierwszym badaniu obserwacje dotyczą wysokości sklepienia stopy, kształtów łuków, osi stopy i palucha oraz zakresu ruchów w stawach. W obciążeniu ciężarem własnym w postawie zasadniczej obserwujemy oś kończyny i kości piętowej, kostki przyśrodkowe, kostki goleni oraz łuki podłużne stóp.


Dzięki podstawowym badaniom wykryć można wady postawy takie jak:


- wielopłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa - skolioza,

- zaburzenia kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej – plecy okrągłe, płaskie, wklęsło – wypukłe, wklęsłe,

- klatkę kurzą lub szewską

- kolana koślawe lub szpotawe

- płaskostopie,


Wczesne wykrycie zaburzenia w budowie ciała dziecka umożliwia wprowadzenie gimnastyki korekcyjnej, a w razie potrzeby bardziej złożonych metod leczenia.