Alergiczny nieżyt nosa i u dzieci - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Alergiczny nieżyt nosa i u dzieci

Przypadłość ta, znana także jako katar alergiczny, sezonowy nieżyt nosa, katar sienny, pyłkowica czy gorączka sienna, dotyka w Polsce co piąte dziecko. ANN to stan zapalny błony śluzowej, który objawia się kichaniem, wodnistym katarem, swędzeniem nosa, jego niedrożnością, bólem głowy, zaczerwienieniem i świądem oczu czy światłowstrętem.

Należy wiedzieć, że jest to choroba przewlekła, wymagająca leczenia specjalistycznego.  Jej powikłania mogą doprowadzić do wystąpienia astmy oskrzelowej lub głuchoty. Przedłużający się obrzęk błony śluzowej powoduje niedrożność zatok przynosowych i trąbek słuchowych, co może się przyczynić do zapalenia zatok czy ucha środkowego.
Dzieci cierpiące na alergiczny nieżyt nosa często mają zaburzenia snu, a przy przewlekłych postaciach może dojść do zaburzenia funkcjonowania społecznego.

 

Co to jest ANN?

Alergią nie można się zarazić, ale odziedziczyć skłonność do jej rozwoju.  Jest ona skutkiem nadczynności układu immunologicznego. Jeżeli u obojga rodziców występuje alergia, ryzyko wystąpienia jej u dziecka wynosi 60 proc. Organizm chorego dziecka wytwarza przeciwciała, które uwalniają tzw. mediatory stanu zapalnego. Jest to reakcja tkanek na oddziaływanie obcych substancji (alergenów).  Takim przeciwciałem jest histamina, która odpowiada za zatkany nos dziecka oraz swędzenie i łzawienie oczu.

Mamy dwa  rodzaje alergicznego nieżytu nosa: sezonowy alergiczny nieżyt nosa, znany także jako katar sienny oraz całoroczny alergiczny nieżyt nosa.

Pierwszy rodzaj jest to sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa objawiające się kichaniem i wodnistym katarem. Dzieci z objawami alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oddychają przez otwarte usta i pocierają często nos w charakterystyczny sposób dłonią. Ten rodzaj alergii dotyka głównie dzieci starsze w okresie pylenia czyli na wiosnę. W Polsce chorych uczulają zazwyczaj pyłki traw , jak np. wiechlina łąkowa  czy kupkówka pospolita,  pyłki chwastów (np. bylica pospolita, lub babka lancetowata) oraz pyłki drzew (np. brzoza, leszczyna, jesion i wierzba, dąb). Niektóre osoby reagują tylko na jeden typ pyłku w sezonie. Często jednak występuje uczulenie na więcej niż jeden typ tych alergenów. Jest to całoroczny alergiczny nieżyt nosa. Na przykład, pyłki drzew (najczęściej pyłki brzozy) są rozsiewane na wiosnę, a pyłki traw w okresie letnim, zaś inne alergeny typu pleśnie mogą powodować objawy nieżytu nosa w okresie zimowym. Objawy alergii mogą trwać tak długo, jak długo jest się narażonym na kontakt z alergenem, który uczula.


Diagnoza i leczenie

Rozpoznanie  kataru siennego daje badanie laryngologiczne. Świadczy o nim obrzęk śluzówki i jej kolor. Następnie lekarz ustala przyczyny alergicznego nieżytu nosa. W trakcie leczenia istotne jest wczesne wykrycie alergenów, odpowiednie dobranie leków oraz unikanie lub całkowite wyeliminowanie czynników alergizujących. Stosowane w chorobie leki przeciwhistaminowe blokują mechanizmy alergii inne  obkurczają naczynia krwionośne. Kolejnym etapem terapii jest odczulanie polegające na podawaniu alergenów w celu podniesienia progu wrażliwości na te substancje.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Aspiryna to lek tylko dla dorosłych!>>

Szkodliwe pestycydy – chrońmy przed nimi dzieci>>


Najnowsze komentarze

  • 89.230.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Ja też :(, kiedyś nic mnie nie brało a teraz jak tylko zaczynają pylić rośliny to się zaczyna kichanie, katar non stop, oczy załzawione, trzeba to jakoś przetrwać, bo szkoda mi siedziec w domu jak piękna pogoda, dziecko chce wyjść na spcaer, jak mnie czeka takie wyjście to sobie hitaxe fast biore profilaktycznie zeby nie spędzić spaceru na kichaniu i pomaga, a dobrze mieć pod ręką.
  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    moja siostra na to cierpi!
  • Awatar użytkownika Sonia
    SoniaIkona zgłaszania komentarza
    Paskudna choroba, sama na to cierpię:(