Opublikowany przez:
Monika C.
2019-06-10 17:14:55
Autor zdjęcia/źródło: Co potrafi 9-miesięczne dziecko @Pixabay
W pierwszyn roku życia dziecka każdy miesiąc przynosi coć nowego. Twój maluch zazwyczaj potrafi już raczkować i przez kilka minut utrzymać samodzielnie pozycję siedzącą. Teraz czas na nowe umiejętności i pogłębianie zdobytych wcześniej. W 9 miesiącu życia dziecko będzie już rozpoznawało osoby, z którymi przebywa i otoczenie. Wykształci się umiejetność chwytania i reagowania na niektóre słowa. Zobczcie co jeszcze nowego wydarzy się teraz w życiu Waszego maluszka.
9 miesiąc życia niemowlaka: rozwój psychiczny
9 miesięczne niemowlę bardzo lubi być z mamą i z osobami, które już dobrze zna. Reaguje płaczem kiedy zostaje samo. Płaczem potrafi także sygnalizować, że się boi. Zaczyna naśladować miny, dźwięki i gesty. Widać też, że rozpoznaje otoczenie, bo potrzebuję trochę czasu na oswojenie się w nowym miejscu. W 9 miesiącu życia dziecka obserwujemy także początki rozumienia mowy. Maluch rozróżnia już niektóre słowa i reaguje na proste polecenia, np. „daj misia”. Nie liczmy jednak na poważny dialog z maluchem, póki co będzie się z nami porozumiewał jedynie sylabami i ewentualnie krótkimi słowami. Rozwój rozumienia mowy przebiega u dzieci bardzo indywidualnie i widać jak wiele zależy od kontaktu z dorosłymi i częstego do nich mówienia. Pojawiają się także pierwsze oznaki myślenia. Maluch zaczyna próbować „zdobyć” zabawkę, która nie jest w jego bezpośrednim zasięgu. Potrafi usunąć prostą przeszkodę lub pociągnąć kocyk, na którym jest zabawka. Teraz maluch bardzo lubi zabawki wydające dźwięki – dlatego z takim upodobaniem bawi się grzechotkami i piszczącymi zabawkami.
9 miesiąc życia niemowlaka: rozwój fizyczny
9-miesięczny niemowlak świetnie już opanował sztukę raczkowania. Sprawnie porusza się po dostępnej przestrzeni, próbuje wstawać przy meblach i samodzielnie siada. Zaczyna zaglądać do szafek. Niektóre dzieci potrafią już przez chwilę samodzielnie stać. Kiwają się i bujają, ale w ten sposób próbują złapać równowagę. Te maluchy, które pominęły raczkowanie podejmują pierwsze próby chodzenia. Trudność sprawia powrót z pozycji stojącej do siedzącej – zazwyczaj kończy się to upadkiem.
W 9 miesiącu życia maluchy siedzą już zupełnie samodzielnie. Ćwiczą więc chwytanie dwoma paluszkami: kciukiem i palcem wskazującym. Wprost uwielbiają zbierać z podłogi okruszki i drobne przedmioty. Potrafią także samodzielnie zdjąć czapeczkę i skarpetki.
Prawdopodobnie pojawią się teraz nowe ząbki – górne siekacze. Możesz więc zacząć wprowadzać maluchowi inną konsystencję posiłków – już nie muszą to być gładkie papki, ale z małymi (dobrze ugotowanymi) kawałkami warzyw i mięsa, które wymuszą naukę żucia i gryzienia, co przyczyni się do rozwoju mięśni żuchwy. Dziecko powinno teraz zjadać około 4-5 różnych posiłków dziennie.
Teraz możesz zacząć się bawić z maluchem w „a kuku” kładąc mu pieluszkę na twarzy. Wołaj go po imieniu, a kiedy ściągnie ją z buzi chwal i przytulaj. Ta zabawa rozwija w dziecku świadomość ciała. Teraz jest też dobry moment na zapisanie się na pływalnię – woda stawia opór, więc jest to świetny trening dla rozwijających się mięśni.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!