Opublikowany przez:
Redakcja Familie
Redakcja
Źródło artykułu: Artykuł powstał we współpracy z Partnerem - Bepanthen
2016-11-23 18:31:27
To właśnie ona stanowi podstawową barierę ochronną dla delikatnej skóry niemowlęcia, ale pod pieluszką rzadko kiedy spełnia swą rolę w 100%. Wynika to z faktu, że niszczące ochronną warstwę związki amoniaku zaczynają bardzo skutecznie działać praktycznie w chwili pojawienia się, czyli tuż po tym, jak niemowlak zrobi siusiu albo kupę w pieluszkę.
Niedźwiedzią przysługę wyświadczają maluchowi zwłaszcza ci rodzice, którzy po założeniu pieluszki jednorazowej „zapominają” o niej na wiele kolejnych godzin i czekają, żeby się wypełniła do granic przewidzianych przez producenta. W takich warunkach odparzenia u niemowląt pojawiają się błyskawicznie i to niezależnie od tego, jak dokładnie i delikatnie myjemy oraz osuszamy pupę pomiędzy zmianami pieluszek.
Po prostu pomimo tego, co deklarują producenci, pieluszki jednorazowe nie są idealnie szczelne i w związku z tym nie są w stanie pochłonąć ani zatrzymać wewnątrz całej wilgoci pochodzącej z niemowlęcego moczu. A wilgoć w połączeniu ze zredukowaną przewiewnością (nawet pieluszka tetrowa blokuje dopływ powietrza całkiem skutecznie) oraz ciepłem stanowią wręcz idealne warunki do tego, by powstawały odparzenia pieluszkowe.
Jeżeli już jednak odparzenia u niemowląt się pojawią, to zamiast bezproduktywnie zamartwiać się, że doprowadziliśmy do ich powstania, powinniśmy się raczej skupić na tym, by się tej przykrej (szczególnie dla niemowlaka) dolegliwości pozbyć. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych w praktyce porad dotyczących tego, jak skutecznie wyleczyć odparzoną pupę niemowlaka.
Podstawa to częsta zmiana pieluch – generalna zasada jest bardzo prosta: należy zmieniać pieluszkę mniej więcej co 2 godziny, a jeśli nasza pociecha zrobi kupę, pieluszkę należy zmienić na świeżą natychmiast. Od tej zasady nie ma wyjątków!
Zmieniając pieluszkę (nie tylko po kupie!) każdorazowo należy dokładnie umyć pupę i okolice narządów płciowych. Do mycia należy zawsze użyć ciepłej wody z dodatkiem delikatnego mydła albo dedykowanego środka do kąpieli dla niemowląt. Dobrze sprawdzają się płyny przeznaczone dla maluchów z suchą skórą, ponieważ dodatkowo nawilżą pupę. Chusteczki nawilżane, które są bardzo popularnym wśród rodziców „narzędziem” do czyszczenia pupy niemowlaka w warunkach domowych, najlepiej zostawić na okazje, kiedy jesteśmy poza domem i nie możemy maluszkowi pupy umyć.
Należy również jak najczęściej wietrzyć pupę niemowlaka – nie ma chyba maluszka, który nie lubi własnej nagości. Przy każdym przewijaniu pozwólmy więc naszemu niemowlakowi przynajmniej przez kilka minut pofunkcjonować bez pieluszki, a znacząco zredukujemy możliwość wystąpienia odparzeń. Jeśli jednak odparzenia u niemowlaka już się pojawiły, to czas przebywania bez pieluszki warto wydłużyć do co najmniej 30 minut kilka razy dziennie – na przykład pozwalając dziecku bawić się na kocu rozłożonym na podłodze. Dzięki temu podrażniona skóra będzie się znacznie szybciej regenerować.
Przed założeniem świeżej pieluszki zawsze należy stosować kosmetyki pielęgnujące, których podstawowym zadaniem jest stworzenie warstwy zabezpieczającej pupę przed niekorzystnym działaniem amoniaku i jego pochodnych. Na już istniejące odparzenia u niemowląt można zastosować maść Bepanthen (z uwagi na zawartość oliwy z oliwek, witaminy B3 i B5 oraz brak konserwantów, barwników i wysuszającego skórę cynku). Bardzo ważne jest, aby tego rodzaju kosmetyki nakładać na suchą skórę – dlatego zawsze należy najpierw osuszyć skórę np. przy pomocy bawełnianej pieluszki albo ręcznika, a dopiero później nałożyć cienką warstwę kremu ochronnego.
Podczas wprowadzania do diety niemowlaka nowych produktów koniecznie trzeba zadbać o częstszą zmianę pieluszek, ponieważ nowe składniki pokarmowe mają również wpływ na skład wydalanego moczu i kału. Może się okazać, że rozszerzanie diety jest przyczyną powstawania odparzeń z racji zwiększonej zawartości podrażniających skórę substancji.
Do codziennej kąpieli niemowlaka należy używać płynu z emolientami, dzięki czemu naturalna warstwa lipidowa na skórze malucha będzie się szybciej regenerować. Jeżeli pupa jest już odparzona, można również spróbować kąpieli w krochmalu: 1 szklankę zimnej wody trzeba dokładnie wymieszać z 2 łyżkami mąki ziemniaczanej, potem wlać ten roztwór do 0,5 litra świeżo zagotowanej wody, ponownie wymieszać i doprowadzić do wrzenia, po czym dopełnić wanienkę do pożądanego poziomu wodą. Tak przygotowana kąpiel krochmalowa pozwala złagodzić stany zapalne i odparzenia skóry.
Jeżeli odparzenia pupy nie znikają lub powtarzają się regularnie, warto się skonsultować z lekarzem, aby ustalić konkretną przyczynę.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.