Opublikowany przez: Monika C. 2020-02-11 16:52:34
Autor zdjęcia/źródło: Obraz Dieter Robbins z Pixabay
Mamo, czy często twoją pierwszą myślą rano jest to, by już był wieczór i znowu położyć się spać? A może codziennie obiecujesz sobie, że dzisiaj na pewno (!) pójdziesz spać wcześniej, tzn. jak tylko uśnie twoje dziecko? A teraz przyznaj się co robisz, jeśli okazuje się, że o 21ej maluch rzeczywiście śpi? Dopiero teraz masz czas na porządny posiłek lub wypicie kawy, którą zrobiłaś... rano? Do tego nadrabiasz zaległości filmowe, sprawdzasz co w mediach społecznościowych, robisz intensywny trening w domu, by w końcu wrócić do formy sprzed ciąży? Tak, twoja lista rzeczy do zrobienia wciąż się wydłuża... Źle śpisz, bo ciągle się spieszysz, a kiedy się wreszcie położysz myślisz o tym czego dzisiaj nie zrobiłaś i zostało ci na jutro? Stąd krótka droga do bezsenności i przemęczenia. Sprawdź 10 sposobów na dobry sen młodej mamy (ale nie tylko).
To 10 wypróbowanych i skutecznych sposobów na lepszy sen, które naprawdę działają. Jeśli mimo to źle sypiasz skonsultuj się z lekarzem, bo kłopoty ze snem w dłuższej perspektywie mogą odbić się na twoim zdrowiu.
Staraj się kłaść i wstawać o stałej porze – nawet w dni wolne od pracy. Wiemy, że to trudne, nawet jeśli nie jesteś mamą małego dziecka, a co dopiero teraz. Dlaczego to takie ważne? Odsypianie brakujących godzin rozregulowuje czuły na wszelkie zmiany zegar biologiczny. Dziel się obowiązkami przy usypianiu lub wyprawianiu maluchów do przedszkola oraz do nocnego karmienia jeśli nie karmisz piersią, z innymi domownikami.
Jeśli w ciągu dnia oczy same ci się zamykają, a możesz sobie pozwolić na krótką drzemkę, zrób to! Pamiętaj jednak, że aby nie wybić się ze swego regularnego rytmu musi to być naprawdę krótka drzemka, trwająca maksymalnie 10-15 minut.
Ostatni, w miarę lekkostrawny posiłek zjedz nie później niż na 2-3 godziny przed pójściem spać – to naprawdę działa!
Wieczorem nie pij napojów zawierających kofeinę (kawa i herbata) oraz napojów energetycznych – tego chyba nie musimy tłumaczyć.
Na kilka godzin przed snem wystrzegaj się picia alkoholu i palenia tytoniu. Nawet jeśli po małej dawce alkoholu szybciej zasypiasz, to jakość snu jest dużo gorsza.
Regularny wysiłek fizyczny sprzyja szybszemu zasypianiu i głębokości snu, jednak unikaj intensywnego treningu w godzinach wieczornych. Na większą dawkę ruchu pozwalaj sobie np. podczas spacerów z dzieckiem.
Na dwie godziny przed pójściem spać wystrzegaj się niebieskiego światła emitowanego przez urządzenia elektroniczne: smartfony, tablety, komputery czy telewizory. Jeśli to niemożliwe staraj się korzystać ze specjalnych filtrów wycinających niebieskie pasmo (zaburza ono produkcję melatoniny).
Dobrze wywietrz sypialnię przed snem, lub śpij przy uchylonym oknie – temperatura sprzyjająca nocnemu wypoczynkowi to 18-20 stopni C.
Zadbaj w sypialni o... ciszę i miły nastrój – ogranicz potencjalne źródła hałasu, takie jak głośna, rytmiczna muzyka czy filmy akcji z efektami specjalnymi oraz nadmiar przedmiotów. W sypialni sprawdzi się też miły zapach, np. lawendy, która ma właściwości wyciszające.
Łączenie biura lub domowej siłowni z sypialnią nie jest dobrym pomysłem. Jeśli to możliwe „wyprowadź” z pomieszczenia wszystkie sprzęty i urządzenia przypominające ci o niewykonanej w ciągu dnia pracy lub treningu. Zwyczajnie chodzi o to, by łóżko i sypialnia kojarzyły Ci się wyłącznie z relaksem, przyjemnością i odpoczynkiem...
Punkt dodatkowy, bo wiemy, że może być trudny do zrealizowania, ale jeśli możesz, na jeden w/e w miesiącu zostaw dziecko z dziadkami lub wynajmij pokoj w hotelu, weź relaksującą kapiel i idź ... spać. Wszystkim to wyjdzie na dobre!
>>> Czytaj też:TYLKO dla siebie: 10 rzeczy, które możesz robić w wolnym czasie
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.