Niestety wciąż jeszcze na temat makaronu krążą różne, często nieprawdziwe stereotypy. Zwolennicy zdrowego odżywiania negują wartość makaronu, wrzucając go do jednego worka z produktami pszennymi, mimo że produkowany jest z zupełnie innej pszenicy czyli durum, która zawiera szereg witamin, składników mineralnych i jest bogata w białko.
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z makaronem małe zestawienie popularnych makaronowych mitów:
Mit nr 1. Makaron tuczy
Ten temat od lat stanowi kwestię sporną. Po pierwsze trzeba zdać sobie sprawę z tego, że makaron surowy ma o wiele więcej kalorii niż ugotowany. Liczbowo przedstawia się to następująco: 100 g makaronu ugotowanego to 110 kcal natomiast 100 g surowego ma aż 375 kcal. Ale przecież surowego makaronu nikt nie jada... Makaron, który jest pełnoziarnisty i został ugotowany al dente z pewnością nie tuczy.
Mit nr 2. Ugotowany makaron zawsze trzeba przelać zimną wodą
Płucząc ugotowany makaron w zimnej wodzie pozbywamy się cennej warstwy skrobi. Ma ona właściwości łączące makaron z sosem, więc po opłukaniu go, sos będzie „spływał” po makaronie. Makaron spłukujemy wodą tylko wtedy, gdy ma zostać użyty do sałatki.
Mit nr 3. Makaron spaghetti trzeba złamać na pól przed gotowaniem
Takie praktyki wcale nie ułatwią gotowania. Pozwólmy więc na to, żeby spaghetti gotowało się w takiej formie w jakiej jest.
Mit nr 4. Jeden widelec to za mało podczas jedzenia spaghetti
Owszem, nieraz ciężko poradzić sobie ze spaghetti ale szybko można nabrać wprawy i jeden widelec w zupełności wystarczy. Włosi jedzą spaghetti tylko i wyłącznie używając jednego widelca.
Mit nr 5. Włoski makaron jest najwyższej jakości
To nieprawda. Pochodzenie makaronu wcale nie świadczy o jego jakości. To czy makaron jest dobry czy nie zależy od mąki z jakiej go wyprodukowano. Najlepszy makaron jest z mąki z pszenicy durum.
http://www.makarony.co/porady-kulinarne/1658/5-najpopularniejszych-mitow-o-makaronie