Ustawa żłobkowa odpowiada na potrzeby aktywnych zawodowo rodziców poprzez zwiększenie dostępności do różnorodnych form dobrej i wspierającej rozwój dziecka opieki. Pozwala rodzicom dokonać samodzielnego wyboru, która z nich najlepiej odpowiada dzieciom i im samym: żłobek, klub dziecięcy, opiekun dzienny czy niania, w zależności od indywidualnych możliwości i okoliczności wpisujących się w sytuację zawodowo-rodzinną.
Opiekunowie maluchów będą mieli przygotowanie pedagogiczne, a nie tylko pielęgniarskie, co pomoże w rozwoju małych podopiecznych. Ustawa wspiera rodzinę także poprzez ułatwienia finansowe związane z zatrudnianiem niani, którą może być choćby członek rodziny. Co więcej, rodzic może zostać zatrudniony przez gminę, jako opiekun dzienny, zajmując się np. własnym dzieckiem i dziećmi sąsiadów. Ważną kwestią jest wyprowadzenie żłobków z systemu opieki zdrowotnej, co sprawia że przestają one funkcjonować jak placówki medyczne. Od tej chwili żłobki oddane zostaną pod opiekę samorządów.
Ustawa daje możliwość współudziału rodziców w aktywności wychowawców poprzez wolontariat czy uczestnictwo w zajęciach żłobka, klubu dziecięcego czy opiekuna dziennego. Ułatwia również tworzenie placówek opieki nad dziećmi przy zakładach pracy. To pozwoli dać dzieciom większe poczucie bezpieczeństwa, a rodzicom ułatwi godzenie wychowywania z pracą zawodową. Ustawa ustanawia też jednolite standardy dla wszystkich placówek opieki nad małym dzieckiem i nadzór nad ich realizacją, tym samym zapewniając odpowiednią ich jakość. Niesie ona wiele zmian, których wprowadzenie jest z pewnością wyzwaniem dla samorządów, ale przede wszystkim szansą na tworzenie różnorodnych, bezpiecznych form opieki, wpierających rozwój małego dziecka.
Prezydent.pl
Jak myślicie, jest to krok w dobrą stronę? Czy zapaliło się światełko w tunelu i jest szansa, że Polska zacznie wychodzić z kryzysu demograficznego?