Kaszel po katarze
- Zarejestrowany: 04.09.2016, 12:29
- Posty: 2
Córka 3,5l miała katar, głęboko siedzący, gęsty, nie wypływający nosem. Dostała do nosa Rhinocort oraz Maxitrol 2x dziennie, Fenistil 3x dziennie, Pneumolan rano. Dodatkowo robiliśmy inhalacje i odciagaliśmy wydzielinę katarkiem. W ten poniedziałek był 10 dzień i katar chyba minął. wydzielina jasna, lepka, ale nie super gęsta i dużo jej już nie ma. Ale za to pod koniec kataru pojawiło się suche odkasływanie. Kaszel jest rano, w nocy i wieczorem. W ciągu dnia raczej nie kaszle. Mam wrażenie, że dziś w nocy i rano było go trochę więcej. Dziś jest 12 dzień.
Jak długo taki kaszel może się utrzymywać?
I co robić by w przyszłości nie dopuścić do takiego kataru? Ten gęsty, niewypływający katar pojawił się teraz 2 raz pod rząd. Na początku września było to samo, ale 5 dnia doszła gorączka i mokry kaszel i skończyło się na dwóch antybiotykach (Sumamed i następnie Rulid).
Wczesniej córka miała normalne katary. Ten gęsty miała teraz jak poszła do przedszkola pierwszy raz. I po kolejnym tygodniu drugi raz. :(
- Zarejestrowany: 09.06.2015, 20:53
- Posty: 42
Pójście do przedszkola najczęściej wiąże się z okresem częstych i nawracających zakażeń u dzieci - nawet u takich, które do tej pory chorowały sporadycznie. Przedszkolaki - zwłaszcza te, które dopiero rozpoczęły swoją przedszkolną przygodę- często mają przewlekłe katary, które szybko ulegaja nadkażeniu bakteryjnemu i wymagają intensywnego leczenia, czasem do antybiotykoterapii ogólnej włącznie. Zwykle objawy infekcji trwają 7-10 dni, ale pokasływanie po infekcji może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni i zwykle wynika z nadreaktywnosći oskrzeli po przebytej chorobie - jeżeli lekarz wykluczy kolejną świeżą infekcję. Pokasływanie w nocy może świadczyć o nadal obecnym katarze, który spływa po tylnej ścianie gardła - jeżeli takie pokaslywanie nie ustapi do 2 tyg to radzę jeszcze raz skonsultowac sie z lekarzem. Niestety nie ma dobrego sposobu na taki "przedszkolakowy" katar - dziecko musi sie uodpornic i wzmocnić. Zwykle każdy kolejny sezon w przedszkolu jest lepszy. Wspomagająco lekarz może zaproponować dziecku leki wzmacniajace odporność na bazie ziół (np bzu czarnego, aronii czy pelargonii afrykańskiej) lub tzw. doustne "szczepionki immunomodulujące". Bardzo ważne jest hartowanie dziecka - spacery w każdą pogodę, zdrowe odżywianie i szczepienia profilaktyczne.