Pomysły młodej nianiKategorie: Rodzicielstwo Liczba wpisów: 19, liczba wizyt: 56424 |
Nadesłane przez: RMagda 19-12-2012 14:00
Uwielbiam zabawy, które składają się z dwóch etapów. Najpierw budujemy jakąś rzecz, a potem rozpoczynamy grę. Z moich doświadczeń wynika, że nawet najmłodsze dzieci (np.: trzylatki) potrafią wykonać coś, z czego później są dumne i mogą to wykorzystać.
Jedną z takich zabaw jest budowa labiryntu. Jak to się robi? Zobaczcie sami!
Potrzebujesz:
Rozpoczynamy od przygotowania planu labiryntu:
Możemy zainspirować się wzorami z Internetu, możemy stworzyć własny (tak jest oczywiście lepiej:)
Gdy już wiemy, jak będzie wyglądała łamigłówka, rozrysowujemy jej ścieżki na wnętrzu pokrywy pudełka po butach. W tym celu najlepiej użyć ołówka. Oznaczamy również punkt startowy i metę!
UWAGA! Pamiętaj, że labirynt nie może być łatwą łamigłówką – planujemy zatem również ślepe uliczki, które zmylą gracza!
Teraz kolorujemy wnętrze pokrywy. Najlepsze będą różne poplątane wzory, spirale i kolorowe koła – dzięki temu Twój labirynt będzie wyglądał bardziej tajemniczo!
UWAGA! – uważaj, aby podczas malowania nie zamalować linii, które rozrysowałeś/aś na początku pracy!
Kiedy pudełko jest już gotowe, pora na wybudowanie ścian labiryntu. Pomoże Ci w tym masa plastyczna. Wybierz swój ulubiony kolor i rozwałkuj kawałek masy na długi wałek.
UWAGA – możesz też wykorzystać kilka kolorów do zrobienia ścian labiryntu!
Wałek masy plastycznej rozłóż we wnętrzu pokrywy pudełka – naklejaj masę tam, gdzie wcześniej wyrysowałeś/aś linie. W ten sposób stworzysz kolejne ściany Twojego tajemniczego labiryntu.
Kawałkami masy plastycznej oznacz start oraz metę. Również z masy możesz ulepić pionki, które będą „błądzić” po labiryncie.
A teraz przystępujemy do zabawy. A można się bawić na wiele sposobów:
- Możemy poćwiczyć nazywanie kierunków razem z maluchem (niech dziecko opisuje, czy piosenk idzie w prawo, lewo itd.)
- Jeżeli ścianki trzymają się mocno pudełka i mamy ładny, okrągły pionek, możemy postawić sobie zadanie: manewrujemy pionkiem nie dotykając go. Przemieszczajcie pionek poruszając całym łabiryntem!
- Staramy się znaleźć jak najwięcej dróg, jakimi można dojść do mety, a na trasie umieszczać różnego rodzaju przeszkody.
- Spróbujmy wykonać podobny labirynt z klocków, zabawek i innych rzeczy w pokoju!
To naprawdę zakręcona zabawa, a możliwości są nieograniczone! Może Wy też wymyślicie kolejny sposób na labiryntową grę?:)