Wszystko o dzieciach i dla dzieci! Lonelka blogKategorie: Rodzicielstwo, Ciąża Liczba wpisów: 1, liczba wizyt: 9813 |
Nadesłane przez: lonelka dnia 03-09-2018 20:10
Maluch w drodze, a Ty wciąż zastanawiasz się, co powinna zawierać wyprawka? Choć zakupy mogą się wydawać trudne, szczególnie przy pierwszym dziecku, to po przeczytaniu tego wpisu z łatwością skompletujesz wszystkie niezbędne rzeczy — gotowa? Zaczynamy!
Mówiąc o wyprawce dla noworodka, zacznijmy od najprzyjemniejszej rzeczy, a więc ubranek — pamiętaj jednak o tym, aby nie kupować zbyt dużo ciuszków w małym rozmiarze, ponieważ maleństwo rośnie bardzo szybko. W trakcie zakupów zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonane zostały ubranka, najlepsza jest oczywiście czysta bawełna.
Lista niezbędnych ubranek (na początek wybieraj rozmiar 56 lub 62):
- kilka body,
- śpioszki,
- pajacyki (polecane szczególnie początkującym — bardzo łatwo się je zakłada),
- kaftaniki,
- sweterek lub bluza,
- spodnie/spodenki,
- skarpetki,
- rękawiczki (tzw. niedrapki),
- czapeczki (bawełniana po kąpieli i cieplejsza w zależności od pory roku),
- kombinezon (jeżeli maluch ma się urodzić zimą).
Zacznijmy od postaw — przygotowując wyprawkę, z pewnością musisz się zaopatrzyć w wanienkę lub wiaderko kąpielowe, przynajmniej dwie sztuki ręczników (najlepiej takich z kapturkiem) oraz termometr do wody. W tym miejscu warto również wspomnieć o pieluchach tetrowych — tych nigdy za wiele, przydają się w każdej sytuacji. Kolejną sprawą są kosmetyki, nie muszą to być najdroższe produkty, wybieraj jednak te antyalergiczne, noworodki mają szczególnie wrażliwą skórę. O najlepsze środki zapytaj w aptece lub skorzystaj z rad znajomych, którzy z pewnością przetestowali już wiele dostępnych na rynku rozwiązań.
Lista artykułów do higieny i pielęgnacji:
- płyn do kąpieli,
- krem ochronny do pupy, ciała oraz do twarzy (dostosowany do pory roku),
- oliwka (aktualnie wielu rodziców stosuje kremy zamiast oliwki — wybór należy do Ciebie),
- mokre chusteczki,
- pieluchy (na początek w rozmiarze 1),
- specjalne nożyczki do paznokci,
- szczoteczka do włosów,
- gaziki,
- sól fizjologiczna,
- Octenisept (przyda się do przemywania pępka, jak również do odkażania okolic intymnych po porodzie),
- patyczki do czyszczenia uszu,
- gruszka lub aspirator.
Mówiąc o wyposażeniu pokoju, polecam na początek zakupić jedynie łóżeczko, materacyk, przewijak, kocyk, rożek lub otulacz. Wszystkie pozostałe akcesoria takie jak kołdry czy poduszki będą na razie zbędne — zaleca się bowiem, aby noworodek spał w rożku lub w specjalnym otulaczu.
Przygotowując wyprawkę dla noworodka, nie zapominaj o sobie, świeżo upieczonej mamie również potrzebne będzie kilka rzeczy, o które warto zadbać odpowiednio wcześniej.
Oto najważniejsze z nich:
- koszule nocne z bawełny (w tym jedna krótka do porodu oraz przynajmniej dwie przeznaczone do karmienia, mogą to być zwykłe rozpinane z przodu koszule nocne),
- 1 lub 2 biustonosze do karmienia (nie kupuj więcej, ponieważ może się okazać, że Twoje piersi nieco zmienią swój rozmiar),
- majtki jednorazowe (najlepiej siateczkowe, zdecydowanie odradzane są natomiast flizelinowe — utrudniają one przepływ powietrza, przez co rany dłużej się goją),
- wkładki laktacyjne,
- podkłady poporodowe,
- podpaski o dużej chłonności.
Wiele mam jako niezbędną część wyprawki podaje także laktator oraz butelki i specjalne pojemniki przeznaczone do przechowywania odciągniętego mleka. Jest to jednak pozycja opcjonalna i nie każda mama będzie potrzebowała tych rzeczy, szczególnie na samym początku.
Trzeba przyznać, że kompletowanie wyprawki to nie lada wyzwanie, a ilość elementów koniecznych do zakupu potrafi przytłoczyć. Warto pamiętać, że zakupy można zrobić też w internecie, w jednym miejscu a tym samym zaoszczędzić na wysyłce i skorzystać z możliwości np. darmowej dostawy. Jednym z takich sklepów w których kompleksowo zaopatrzy się mama oczekująca noworodka jest Zabawka i Wyprawka.
Niezależnie od wyboru miejsca zakupu, kompletując wyprawkę, warto pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie dać się zwariować — nie warto kupować przyborów na zapas, tylko dlatego, że być może się przydają. Dotyczy się to np. sterylizatora do butelek, podgrzewaczy do mleka czy herbatek wspomagających laktację. Pamiętaj — jeżeli będziesz tych rzeczy potrzebować, w każdym momencie możesz je przecież dokupić. Na początek zadbaj jednak o podstawowe sprawy!