Blog EwelinyKategorie: Eko i zdrowie, Starania o dziecko, Żyj chwilą Liczba wpisów: 2, liczba wizyt: 13971 |
Nadesłane przez: Ewelina899 dnia 16-03-2018 00:11
Choroba bostońska to powszechne schorzenie o etiologii wirusowej. W ostatnich latach można odnieść wrażenie, że coraz częściej się z nią spotykamy. Często bywa mylona z ospą, szczególnie w swoim początkowym stadium, z uwagi na pojawiającą się na ciele wysypkę. Jednak przebiega z goła odmiennie. Zaznaczyć należy również, że popularna bostonka może wiązać się z dokuczliwymi powikłaniami, które przypominają o jej przechorowaniu przez kilka kolejnych miesięcy, jak np. schodzenie paznokci.
Od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów mija najczęściej od 3 do 6 dni. Infekcja najpowszechniej występuje jesienią. Jej przenoszenie się zachodzi zwykle za pośrednictwem drogi kropelkowej. Specjaliści podają również, że u dzieci popularne jest również przenoszenie poprzez kał, gdy dziecko nie umyje rączek po skorzystaniu z toalety i idzie się bawić. Jeśli stwierdzony zostanie przypadek zachorowania na bostonkę, zaleca się wdrożenie wysokiego poziomu higieny osobistej i częste czyszczenie wspólnych przedmiotów, np. w przedszkolach.
Jak objawia się bostonka?
Symptomy, jakie początkowo pojawiają się u dziecka nie przywodzą na myśl konkretnie tej jednostki chorobowej. Dziecko jest najczęściej silnie zmęczone, pojawia się ból gardła i brak apetytu, pogarsza się jego samopoczucie, temperatura ciała wzrasta do 38-39 stopni. U niektórych dzieci obserwuje się również biegunki, nudności i wymioty.
Później pojawia się charakterystyczna wysypka. Jej kolor określany jest jako łososiowy, zaś forma jako plamki i grudki. Mają około 1 centymetra średnicy i co wyraźnie odróżnia to schorzenie od ospy nie swędzą. Charakterystyczne jest również, że pojawia się przede wszystkim w górnej części klatki piersiowej i na twarzy. Wystąpienie wysypki ma miejsce zwykle po dwóch-trzech dniach podwyższonej temperatury u dziecka. Objawy choroby bostońskiej stopniowo, samoistnie ustępują po około 7 dniach.
Leczenie
W leczeniu choroby bostońskiej zastosowanie ma postępowanie objawowe, czyli podawanie leków łagodzących dolegliwości bólowe oraz obniżające temperaturę ciała. Pęcherzyki w obrębie wysypki powinno się dodatkowo odkażać.
Nadesłane przez: Ewelina899 dnia 16-03-2018 00:03
Ospa jest chorobą wirusową, która często pojawia się pośród dzieci w wieku przedszkolnym. Jednorazowe jej przechorowanie zapewnia odporność na całe życie. Możliwe staje się jednak zachorowanie w przyszłości na półpaśca, którego wywołuje ten sam wirus.
Objawy i leczenie ospy
Popularną wiatrówkę leczymy przede wszystkim objawowo. Jako że jest to schorzenie wirusowe, nie ma jednego leku, który mógłby je zwalczyć. W prawdzie część lekarzy zaleca podawanie dzieciom leków o działaniu przeciwwirusowym, jednak mają one przede wszystkim chronić przed „przeziębieniem ospy” i przyspieszyć powrót do zdrowia.
Jednym z pierwszych dostrzegalnych objawów są zmiany skórne. Najpierw są to różowe plamki, potem grudki, a na końcu pęcherze z treścią surowiczą. Są one wyjątkowo swędzące, co sprawia, że choroba ta jest wysoce uciążliwa dla dzieci. Łagodzimy je smarując punktowo specjalną maścią lub pudrem lub poddając dziecko kąpielom. W dzień konieczne jest dodatkowo pilnowanie i ciągłe przypominanie pociesze żeby się nie drapać. Niestety rozdrapanie zmian może nastąpić nocą. Wówczas mogą pozostać blizny.
Kolejnym objawem jest wysoka gorączka, którą zwalczamy podając leki typu ibuprofen lub paracetamol. Każdy z nich można podać maksymalnie 3 razy na dobę w 8 godzinnych odstępach, jednak przy wysokiej gorączce można je stosować na zmianę co 4 godziny. Dawka powinna być zawsze odpowiednio dopasowana do wagi dziecka.
Szczepienie na ospę
Podawane jest w dwóch dawkach. Bezpłatnie należy się dzieciom uczęszczającym do żłobków. Nie ma znaczenia czy jest to placówka prywatna czy państwowa. Wystarczy okazanie w przychodni zaświadczenia. Pozostałe dzieci muszą za nie zapłacić.
Nie daje ono całkowitej pewności, że zachorowanie się nie pojawi. Jeśli jednak do niego dojdzie będzie łagodniejsze i dziecko szybciej wróci do zdrowia. Jednak szczególnie, gdy pojawi się epidemia w przedszkolu i liczne przypadki zachorowań może okazać się zbawienne. Część rodziców uznaje jednak, że ospę lepiej przechorować w dzieciństwie i organizuje niebezpieczne dla swoich dzieci tzw. ospa party.
Napisanie na podstawie: https://chorobydzieci.pl/ospa-wietrzna-czyli-wszystko-o-popularnej-u-dzieci-wiatrowce/