Jak wrócić do optymalnej kondycji po ciąży?Kategorie: Ciąża Liczba wpisów: 4, liczba wizyt: 20870 |
Nadesłane przez: Gawronek123 22-03-2018 10:40
Nagromadzone w czasie ciąży zbędne kilogramy to spore wyzwanie. Ich eliminacja wymaga nie tylko zmiany w nawykach żywieniowych, ale także wzmożenia aktywności fizycznej.
Ruch to zdrowie?
Realizację programów treningowych zaleca się nie tylko kobietom z nadwagą. Każdy człowiek powinien codziennie trenować, gdyż ma to wpływ na ogólny stan zdrowia i kondycję organizmu.
Korzyści wynikających z aktywności fizycznej jest mnóstwo. Najważniejsze z nich to:
Jak widać – codzienny trening to nie tylko redukcja zbędnych kilogramów.
Dlaczego po ciąży mamy nadmiar zbędnych kilogramów?
Ciążą to specyficzny okres w życiu każdej kobiety. Oczekiwaniu na macierzyństwo towarzyszą rozmaite defekty urodowe. Po porodzie bardzo często zmagamy się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Dlaczego tak się dzieje?
Zwiększenie wagi w okresie ciąży jest procesem absolutnie naturalnym. Niestety, wiele kobiet w żadnym stopniu tego nie kontroluje – usprawiedliwiając się ciążą i „potrzebami” dziecka. To świetna wymówka, pozwalająca objadać się bez granic. Apetyt w ciąży rośnie. Mamy mnóstwo różnych zachcianek. To wszystko sprawia, że rośniemy w bardzo szybkim tempie – znacznie większym niż wymaga tego ciąża.
Działania profilaktyczne – co zrobić, aby zbyt mocno nie utyć?
Konsultacja z dietetykiem lub lekarzem pierwszego kontaktu pozwoli nam zrozumieć, że nasze dziecko nie potrzebuje ciasteczek, dziesiątek wysokokalorycznych owoców czy słodzonych soków owocowych.
Dla zdrowia naszego dziecka najlepsza będzie zbilansowana, pełnowartościowa dieta – wolna od słodyczy, „bomb kalorycznych” i innych niezdrowych produktów. Nie musimy się objadać by zapewnić wszelkich wartości odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka.
Mało tego! Nierozsądną, niezbilansowaną dietą możemy wręcz narobić krzywdy naszej pociesze.
Aktywność fizyczna w czasie ciąży?
Ciąża sama w sobie stanowi ogromne obciążenie fizyczne. Z tego też względu, aktywność fizyczna wręcz jest wskazana. Pozwala rozluźnić mięśnie i odpowiednio przygotować własne ciało do porodu.
Rzecz jasna, forma aktywności fizycznej nie jest dowolna. Każde ćwiczenia należy konsultować z lekarzem prowadzącym ciąże.
Najlepsze ćwiczenia w czasie ciąży
Istnieje kilka form rekomendowanych przez lekarzy i specjalistów. Zaliczamy do nich między innymi:
Kluczem do sukcesu jest dostosowanie objętości, intensywności oraz częstotliwości wykonywanych ćwiczeń.
Aktywność fizyczna po porodzie
Bardzo często po porodzie zauważalne jest silne osłabienie organizmu, problemy z koncentracją, bolesność mięśni oraz ogólne rozdrażnienie. To nienajlepszy czas na podejmowanie odchudzania. Wszak – w większości przypadków zakończy się małą porażką. Warto odczekać kilka tygodni i pozwolić na pełną regenerację naszemu organizmowi. Nie przejmuj się nadmiarem tkanki tłuszczowej – na jej redukcję przyjdzie jeszcze czas.
Po kilkutygodniowym odpoczynku, gdy nasz organizm nabierze sił witalnych możemy przystąpić do realizacji planów treningowych.
Po pierwsze: przebadaj swój organizm
Realizacja zestawu podstawowych badań: krew, mocz, kał, EKG to podstawa do rozpoczęcia pracy nad własną sylwetką. Jeśli wszystko jest w porządku – możesz przystąpić do tworzenia planu treningowego.
Po drugie: plan treningowy
Dobór aktywności fizycznej to proces niezwykle istotny. Powinnaś kierować się przede wszystkim swoimi predyspozycjami. Wszak, posiadając dużą nadwagę nie warto stawiać na jogging, gdyż będzie to niebezpieczne dla naszych stawów. To samo tyczy się możliwości motorycznych.
Ponadto, warto trenować to, co lubimy. Jeśli zatem najlepszy dla Ciebie jest basen – rób właśnie to. Zyska na tym Twoja motywacja.
Po trzecie: progresja
Trening redukcyjny powinien cechować się tzw. progresją. Oznacza to, że każda kolejna sesja treningowa powinna być intensywniejsza i dłuższa. Dzięki temu, efektywność treningu będzie stała na bardzo wysokim poziomie.
Po czwarte: intensywność
W przypadku redukcji zalecana intensywność to 60-70% max HR (tętno wysiłkowe). Trenując z takim obciążeniem możemy liczyć na zdecydowanie najlepsze efekty.
Po piąte: objętość
Procesy redukcyjne zachodzą dopiero po 15-20 minutach stałej aktywności fizycznej. Z tego też względu minimalna długość treningu to około 30 minut. Zaleca się jednak wydłużać trening do około 45-60 minut.
W jakim czasie schudnę?
Tempo redukcji tkanki tłuszczowej zależne jest od wielu czynników – nie tylko aktywności fizycznej. Bardzo ważna jest również dieta czy stosowanie suplementacji.
Nie mniej jednak – przy maksymalnym zaangażowaniu, tempo odchudzania może oscylować w granicach 1kg/tydzień.
Pamiętaj: jeśli karmisz – koniecznie skonsultuj swoje założenia dietetyczne i treningowe z lekarzem pierwszego kontaktu lub dietetykiem.
Niezwykle ważne może okazać się również stosowanie suplementów diet. W moim przypadku doskonałym sposobem na redukcję okazała się kuracja preparatem Green Barley Plus:
-> https://byc-zdrowym.pl/greeen-barley-plus-spalacz-tluszczu-recenzja/